Започва реформа на оризопроизводството в Япония

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Правителството на японския премиер Шиндзо Абе одобри план, който ще сложи край на продължилата четири десетилетия политика за запазване на малките местни оризови плантации. Системата, по която от 70-те години собствениците на земя получават пари, за да намалят насажденията, ще бъде премахната до края на финансовата година, завършваща на 31 март 2019 г., обявиха властите. Около 72% от производителите на ориз в Япония обработват площи под 1 хектар. Промяната може да предизвика консолидация на по-малките стопанства в по-големи полета. Абе се стреми да увеличи ефективността на селското стопанство и да премахне пречките пред желанието му да сключи споразумения за свободна търговия, включително Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство.

Субсидиите в момента са в подкрепа на типичния японски фермер, който е на 70-годишна възраст, живее от пенсия, почасов труд и продажба на произведения ориз, показват резултатите от изследване на института Норинчукин, цитирано от инвестор бг. “Очаквам да последват още дерегулации, които са в съответствие с превръщането на земеделието в индустрия”, заяви министърът на икономиката Акира Амари. По думите му промените ще насочат селскостопанските ресурси към “способни производители”. Правителството не обяви промени в тарифите за внос, които достигат 778% за ориза. Върху захарта е в сила мито от 328%, докато за телешкото и свинското месо размерът му е съответно 38,5% и 4,3%. От земеделското министерство обясниха, че ще бъдат увеличени някои субсидии за ориза, използван за храна на животни.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА