Зам.-министър Стратев представи в Брюксел план за устойчиво развитие на винения сектор

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

България ще е домакин на един от най-престижните независими винени конкурси в света Concours Mondial de Bruxelles през 2025

Заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев представи предложения за устойчиво развитие на лозаро-винарския сектор по време на първата среща на Групата на високо ниво по виното, която се проведе в Брюксел. Групата е сформирана от Европейската комисия по искане на лозаро-винарския сектор на ЕС и има за цел да обсъди бъдещите предизвикателства и възможности пред сектора.

Предложения на България за адаптация на сектора към новите реалности

Зам.-министър Стратев подчерта необходимостта от цялостен преглед на лозаро-винарския сектор с оглед на промените, произтичащи от Новия зелен пакт. Той акцентира върху значението на технологиите и агротехниката за устойчивото развитие на сектора, като предложи мерки за улесняване на достъпа до иновации и технологии. Според него, без подобрения в тези области, възможностите за устойчивост значително ще намалеят.

Стратев също така посочи необходимостта от подобряване на условията на труд, осигуряване на достъп до обучение и насърчаване на обмена на добри практики сред винопроизводителите. Той подчерта, че намаляването на административната тежест на ниво ЕС и ясните механизми за адаптиране на винените продукти към новите потребителски очаквания са ключови за бъдещето на сектора.

Предизвикателства пред винения сектор в България

В рамките на дискусиите зам.-министърът отбеляза, че климатичните промени все повече засягат винения сектор в България, водейки до значителни икономически загуби. Непрекъснато повишаващите се разходи за производство и специфичните структурни особености на сектора ограничават конкурентоспособността на българските винопроизводители.

Стратев също така акцентира върху необходимостта от по-гъвкави кризисни механизми на европейско ниво, които да помогнат на сектора да се адаптира към новите пазарни реалности. Политическите мерки за адаптация към пазарните тенденции и използване на новите възможности са ключови за устойчивото развитие на лозаро-винарския сектор в ЕС.

България ще бъде домакин на престижния Concours Mondial de Bruxelles през 2025 г.

По време на срещата стана ясно, че България ще бъде домакин на един от най-престижните винени конкурси в света – Concours Mondial de Bruxelles, който ще се проведе през 2025 година в град Бургас. Това ще бъде вторият път, когато страната ни приема събитието, след успешното домакинство през 2016 г. Тогава конкурсът събра енолози, сомелиери, винени журналисти и вносители на вино от над 50 държави.

Зам.-министър Стратев и изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по лозата и виното Красимир Коев обсъдиха с организаторите на конкурса възможностите, които домакинството ще предостави за популяризиране на българските вина и винопроизводители на международната сцена.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама