Задължително подпомагане за опрашването иска в новата ОСП български евродепутат

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

В бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП) трябва да бъде въведено задължително подпомагане за опрашването. Това предложение направи българският евродепутат Момчил Неков по време на изслушване за „Ситуацията на пчеларския сектор в ЕС“ в Комисията по земеделие и развитие на селските райони на Европейския парламент.

В страни като САЩ годишно се влагат близо 2 милиарда евро в услугата “опрашване”. Голяма част от културите, които се отглеждат в селското стопанство, имат нужда от тази функция на пцелите. Според експертни оценки с опрашване се развиват 80% от насажденията в ЕС. Същевременно обаче, тази „услуга“ на пчеларите към сектор „Растениевъдство“ остава неовъзмездена.

Друго предизвикателство пред пчеларството е използването на препарати в селското стопанство, които имат пагубно влияние върху насекомите. Една група такива вещества са неоникотиноидите, които се използват за вредители по култури като царевицата и рапицата. Неков призова за активна развойна дейност в посока подобряване и създаване на нови вещества и съставки, които не пречат на пчелните семейства. ЕС заделя милиарди евро за развойна дейност. Неков е на мнение, че ЕС има ресурса и научния капацитет да намери решения.

Статистиката показва, че ЕС остава нетен вносител на мед, като тенденцията е вносът да расте. С най-осезаем дял е вносът от Китай, Мексико и Украйна. Според Момчил Неков трябва да се осигури нормално функциониране на единния европейски пазар за меда първо, а след това да се търсят алтернативи. Неков твърди, че политиците трябва да търсят баланса в гарантиране на препитанието на всички тези хиляди европейци, които искат да се занимават с пчеларство.

Секторът има възможности за много иновации и това трябва да бъде подкрепено в новата ОСП, каза Момчил Неков. Прецизното пчеларство, оборудвано с датчици например, които да регистрират излитанията и влитанията на кошер на ден, и възможността за информиране за това в реално време е едно такова решение. В България вече има разработена такава технология от софтуерна компания стартирана от млади предприемачи. Инвестицията е ресурсоемка. Затова Неков предлага в бъдещите Пчеларски програми на ЕС, а и на цялата ОСП да бъде предвиден ресурс за подпомагане купуването на подобна техника, която ще минимализира разходите измерени във време и икономическа загуба, чрез ранно диагностициране.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА