WWF дава на еврокомисаря по околна среда препоръки за по-добро функциониране на Натура 2000

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

Днес в Брюксел международната природозащитна организация WWF връчва на комисаря по околна среда Кармену Вела доклад с препоръки за подобряване на функционирането на европейската мрежа от защитени територии Натура 2000. В доклада са включени и негативни примери за функциониране на мрежата от България.

Европейският съюз е изградил един от най-новаторските, наднационални системи за природозащита в света – мрежата Натура 2000. Но прилагането й може да се подобри и защитата на природата на много места да заработи реално, а не да остане зададена само на хартия, се казва в доклада.

Проучването показва и добрите примери за опазени застрашени видове и за икономически просперитет, когато природозащитните мерки са прилагани ефективно от местните власти и от Европейската комисия.

България единствена от държавите-членки, представени в доклада, присъства в него с два негативни примера за неефективно прилагане на Натура 2000 – Пирин и Янтра.
Национален парк „Пирин“, е обект от световното наследство на ЮНЕСКО и част от европейската мрежа Натура 2000, но въпреки това е застрашен, подчертава Катерина Раковска, експерт по защитени територии във WWF. Проектопланът за управлението му през следващите 10 години предвижда още строежи и разширяване на ски зоните до 7% от територията на парка, в сравнение с 0,6% от сега действащия план, приет през 2004 г. В допълнение към това, Министерски съвет обмисля узаконяването на всички съществуващи незаконни строежи в парка, допълва Раковска.

Не е извършена адекватна оценка на въздействието на плана върху природните обекти, опазвани от Натура 2000 в Пирин, а вече има данни за видове – мечка, вълк, дива коза, глухар, засегнати от функицонирането на съществуващите ски-зони. Необходимо е България спешно да приеме консервационни цели за защитена зона Пирин и да се справи с проблема на незаконните строежи от миналото. Тъй като изработването на план за управление е финансирано от Европейската комисия, тя, от своя страна, трябва да се увери, че европейските фондове се изразходват целесъобразно и не допринасят за по-нататъшно унищожаване на това уникално място, подчертава Катерина Раковска.

Хидроенергетиката има редица доказани отрицателни въздействия върху реките в България, в т.ч. намаляване на водния отток, миграционни бариери, нарушаване на потока от седименти и унищожаване на крайречните местообитания. Ако всички предвиждани проекти се реализират, броят на ВЕЦ може да се удвои. Макар че България е въвела забрана за нови водноелектрически централи в обекти от Натура 2000, многобройните вратички в законодателството и неправомерното му прилагане поставят ценни видове и местообитания, като тези на река Янтра, под заплаха, казва Любомир Костадинов, експерт в програма “Води” на WWF.

България, на трето място в Европа по площ в Натура 2000, вече се възползва от мрежата – тя често е единствената защита на незастроени черноморски плажове, като Камчийски пясъци, благодарение на Натура в България има забрана за ГМО, почти 90 % от старите гори са под защитата на Натура 2000, мрежата е единствената защита и на последните, частично запазени естествени реки у нас.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА