Възстановяват 119 дка полезащитни пояси в Добрич и Балчик

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

37 декара от тях са на територията на ДГС-Добрич, а 82 декара на ДЛС-Балчик

119 декара полезащитни горски пояси ще бъдат възстановени до края на годината в две стопанства от системата на СИДП, съобщават от ДП Шумен.

Поясите са в много лошо състояние, създадени са преди доста години, и е време да бъдат възстановени. През лятото ще се направи обработка на почвата, а есента ще се залесят подготвените участъци, съобщи зам.-директорът на ДЛС-Балчик инж. Радослав Радев.

Технологичните планове за залесяването вече са готови, а фиданките са отгледани в разсадника на стопанството. В поясите ще бъдат вложени дръвчета от видовете: цер, сребролистна липа, явор, ясен и др. Според лесовъдите дъжда от последните дни е бил много полезен и всички фиданки в разсадника са в отлично състояние. Дръвчетата са добити в семенните бази на горските територии в района, те са аклиматизирани и пригодени за промените в климати, които се наблюдават през последните години в Североизточна България.

Подмяна на иглолистните дървета

До 15 декември 2020 г. трябва да приключи и превръщането на 99 декара иглолистни култури в смесени широколистни насаждения. Според инж. Радев черния бор, който е залесяван в миналото е свършил работата си, ерозиите са овладени, създадена е почва и е време да започне подмяната на дървесните видове.

Борът, който ще бъде премахнат не е на мястото си. С него са  залесявани терени на 50-100 метра надморска височина, за да бъде спряно отмиването на почва край морския бряг. Иглолистните видове обаче не могат да виреят дълго при тези условия и вече е време да бъдат подменени с дървета, които са типични за тази част на страната ни, каза още инж. Радев.

Осигуряване на средства от Проекта за опазване на малкия креслив орел

България, българско дружество защита на птиците, Agrozona.bg

Средствата за всички дейности по възстановяване на поясите и превръщане на иглолистните гори се осигуряват от Проекта „Мерки за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания в България“, който е към програма LIFE на ЕС. Страни в проекта са ИАГ, БДЗП, СИДП и ЮИДП, а целта му е да бъдат създадени нови местообитания за малкия креслив орел, да бъде опазен вида и да бъде съхранено биологичното разнообразие на горите в тази част на страната ни.

 

Снимка: ДП Шумен

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА