Васил Грудев: Няма възможност данни от извършени проверки да не бъдат представени на ЕК

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

„Въобще няма възможност данни от извършени проверки да не бъдат представени на ЕК. Всяка година ДФЗ като единствената акредитирана разплащателна агенция за територията на Република България изпраща така наречените обобщени доклади в един доста техничен вариант – Х таблици към ЕК.“, това заяви изпълнителният директор на Държавен Фонд „Земеделие“  Васил Грудев по време на брифинг с министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева.  Тази година на 25 февруари 2020 г. Х- таблиците за изминалата година са изпратени, получени и проверени от ЕК. На база на тези доклади, които са заверени и от сертифициращата агенция, ДФЗ е получила заверка на своите годишни сметки за изминалата година, съобщи още Грудев.

“Всички данни са електронизирани, сертифицирани и одобрени от ЕК”, коментира Грудев.

„Тема с опити за укриване, недаване на информация към комисията, за извършени проверки , за висок процент наддекларирани площи не съществува от чисто техническо естество. Думите на министъра са категорично извадени от контекста, те нямат как чисто физически и реално да се случат, защото целия обем от данни с Комисията е напълно електронизиран. Подава се от МЗХГ, заверява се от сертифициращата агенция и се одобрява от ЕК.“, коментира Васил Грудев.

4 453 лица не са получили никакво подпомагане заради неоткриване на заявените от тяхна страна площи със зеленчуци

В рамките на миналото лято ДФЗ е осведомило обществеността за високия процент на проверки и наддекларирани площи, както и за високия брой бенефициенти, които не изпълняват ангажиментите си по обвързаната подкрепа за производство на плодове и зеленчуци. Общо за изминалата година от 20 120 бенефициента по схемите за обвързана подкрепа, на 4 453 лица не са били изплатени никакви средства по схемата. Това се дължи на неоткрити площи с плодове и зеленчуци, заявени от тях. За 90 от тях са сезирани компетентните органи, защото освен, че не са открити съответните площи с плодове и зеленчуци, в последствие бенефициентите са представили фактури за реализирана продукция. Именно на база на тези проверки и откриването на нарушения, ние успяхме средно да подпомогнем със около 15% по- висока ставка нашите производители.

Отнема се правото на нарушителите на кандидатстват за помощи през следващите 2 години

На лицата, на които им е отнета помощта през тази година е  наложено и ограничение да не могат да кандидатстват за субсидии през следващите 2 години.  „Ефектът от проверките е видим. С 20% по- малко заявените площи по определени схеми за обвързаната подкрепа, защото всички знаят, че ще извършваме отново проверки на място. Те освен моментен ефект имат и превантивен такъв, за предотвратяване на бъдещи злоупотреби.“, коментира Грудев. „Когато се нароят множество производители и когато делят един финансов пакет, тогава ставката на всички намалява и се получава един недобър ефект.“, добави още изпълнителният директор.  „Помощите са нужни на истинските производители.“, заключи Грудев.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА