В Европа са продадени много по-малко трактори

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Общо около 105 105 трактора са регистрирани в цяла Европа през първите шест месеца на 2020 г., според данни, получени от националните власти. От тези регистрации 23 556 трактора са с мощност 37 кВт (50 к.с.) и по-малко, а 65 549 са с мощност 38 кВт и повече, съобщават от Европейската асоциация на селскостопанските машини. По разчети на CEMA 68 831 от тези превозни средства са селскостопански трактори , а останалите са четириколесни, телескопични товарачи или друго оборудване.

Регистрациите на селскостопански трактори за първата половина на годината са намалели с 1 2,08 % в сравнение с първите шест месеца на 2019 г. Докато 2020 г. започва наравно с 2019 за януари и февруари 2020 г., регистрациите на селскостопански трактори значително намаляват през март (-7,11% спрямо 2019 ), Април (-25,81%), май (-22,72%) и юни (-12,03%), отразяващи пандемията COVID-19 в цяла Европа. Спадът се отрази драматично на второто тримесечие (-19,96% спрямо 2Q-2019), което е традиционно висок сезон за регистрации.

В Германия, по-високата основна инвестиционна нужда в сравнение с 2019 г. е потвърдена от значително по-високите регистрации през първото тримесечие на 2020 г. (> 37 kW: + 24%). Кризата с COVID обаче забави развитието значително през второто тримесечие (> 37 kW: -20%). Може да се предположи, че много инвестиции ще бъдат отложени за втората половина на годината. В крайна сметка по-високите нужди, наблюдавани през първите няколко месеца на 2020 г., все още не са изчезнали. Интересът за покупка остава по-висок от предходната година.

Във Франция регистрациите на трактори са намалели с 20% през първата половина на 2020 г. в сравнение със същата половина на предходната година. Спадът в регистрациите на трактори всъщност е бил -7% през март, -25% през април и -37% през май в сравнение със същите месеци на 2019 г. Но трябва да се помни, че нивото на регистрациите на трактори беше изключително високо през 2019 г. , историческа година по отношение на активността на пазара на селскостопанско оборудване във Франция. Броят на регистрациите на трактори през 2020 г. всъщност е приблизително средният за последното десетилетие. За 2020 г. като цяло прогнозираме обем от 30 000 регистрации, намаление с около 15% в сравнение с 2019 г.

В Италия първата половина на 2020 г. приключи с рязък спад в регистрациите на трактори с 18% в сравнение със същия период на миналата година. Положителното е, че бяха обявени обществени инициативи в подкрепа на инвестициите в иновативни машини и технологии в селското стопанство. В Обединеното кралство регистрациите през първата половина на 2020 г. са намалели с една четвърт в сравнение със същия период на миналата година. Докато това отчасти се дължи на ефекта на Covid-19, други фактори също допринесоха, особено неблагоприятните метеорологични условия, които намалиха търсенето от страна на фермерите. Политическата несигурност след напускането на Великобритания от ЕС също продължава да оказва влияние върху желанието на фермерите да инвестират в машини. В Белгия , сравнявайки първата половина на 2019 г. с 2020 г., се наблюдава спад с почти 6% за селскостопанските трактори. В сравнение с 2018 г. спадът е дори 30%. В момента продажбите са трудни, с ниски цени на картофите, предлагането надвишава търсенето при полските култури и има ниското доверие на потребителите след второто огнище на Covid.

В Холандия продажбите са отбелязали минус 18%. Земеделските производители не са склонни да инвестират в трактори, предвид несигурността относно развитието на пазарните цени и очакваните по-строги изисквания, свързани с отлагането на азот и използването на продукти за растителна защита. В Турция, поради нарушаване на веригата на доставки, производственият график на тракторните съоръжения все още не може да се върне към редовното производство. Поръчките, получени от вътрешния пазар, са далеч по-задоволителни, отколкото през 2019 г., която беше доста лоша година.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА