Чехия изкарала снайперисти в горите, за да се справи с АЧС

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Дивите свине с чума започват да живеят по-дълго

Специално обучени снайперисти от чешката полиция, снабдени с устройства за нощно виждане и шумозаглушители са участвали в лов на диви свине в Чехия. Целта на нощното ловуване е била да не подплашат животните и те да излязат извън затворената площ от 50 квадратни

Китайски учени са установили, че добавянето на зеленчуци към фуража може да помогне за спасяването на свинефермите от епидемия от африканска чума по свинете (АЧС). Според данните, получени по време на експериментите в голям китайски правителствени лаборатории, храненето с растения като зеле, карфиол и рапица, може да бъде ключът, който ще отвори ковчежето с тайната съставка срещу смъртоносния вирус. Изследователи от Националната лаборатория по морски науки и технологии в Циндао, провинция Шандун в източната част на Китай, заявиха, че определена молекула (по очевидни причини, китайските учени не са склонни да разкрият тайната докрай), намерена в тези растения, може да деактивира важен ензим, използван от вируса на АЧС, за да изгради своята ДНК.

километра. Това е една от мерките, които е взела Чехия за справяне са болестта Африканска чума по свинете. Страната се дава за пример в борбата с коварната болест. За да бъдат достатъчно стимулирани ловците, правителството в Прага е решило да отпусне по 300 евро за отстрелян глиган в карантинната област и 200 евро за открито мъртво животни. За сравнение в Полша, където болестта е силно разпространена, умрелите животни се откриват най-често на случаен принцип от ловци, а не резултат от систематично обхождане на горите и полетата.
Това е станало ясно по време на Международен симпозиум за ролята на дивите свине в разпространението на АЧС, който  се е провел в чешкия град Бърно. Обменът на опит в борбата с вируса се превърна във важна част от стратегията за противодействие, тъй като досега никоя държава не е срещнала тази болест при дивите свине.

Четете още: Министър Порожанов: Ще разрешим лова на дива свиня в пограничните райони

Въпреки факта, че хората са най-вероятните виновници за  разпространение на вируса, факторът дива свиня остава от решаващо значение за предаването на АЧС в домакинствата. По-рано се смятало, че заразените глигани могат да живеят максимум две седмици, но проучванията показват, че все повече животните са резистентни на болестта и са в състояние да пренасят вируса за по-дълго време. Това съобщи д-р Томаш Подгурски от Института по биология на Полската академия на науките.
“Не е напълно известно защо глиганите, заразени с АЧС, живеят по-дълго и по-дълго”, казва той. “В животните, които са били застреляни, се откриват антитела, но за щастие такива индивиди са съвсем малък процент от поголовието. Но доскоро те бяха по-малко от 1%, а сега няколко процента “, казва специалистът. Също така неизвестен остава отговорът на въпроса коя гъстота на популацията е безопасна и ще доведе до спонтанно изчезване на вируса. Очаква се препоръчителната гъстота на диви свине в Европа от 0,1 глигана на квадратен километър да доведе до очаквания ефект в борбата с това заболяване.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА