В България има 12 държавни и 38 частни лаборатории за изпитване на храни

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Капацитетът от лаборатории за обхващане на контрола по храните, които се предлагат на българския пазар, съществува. Има какво да се желае в оборудването на лабораториите,  някои от които са със старо оборудване. Необходим е инвестиционен план и обезпечаването му с не малко инвестиции. Това каза министър Румен Порожанов по време на парламентарен контрол.

Българската агенция по безопасност на храните като контролен орган по безопасността на храните разполага общо с 12 акредитирани лаборатории за изпитване на проби от храни. В изпълнение на Регламент (ЕС) № 882/2004 за официалния контрол, със заповед на министъра на земеделието и храните са определени и Националните Референтни Лаборатории, които отговарят на Референтните лаборатории на Общността (EU-RL), както следва:

  • 3 специализирани структури за научноизследователска и лабораторно-диагностична дейност в областта на храните на централно ниво:
  • Национален диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт с 4  Национални Референтни Лаборатории;
  • Централна лаборатория по ветеринарно-санитарна експертиза и екология с 5 Национални Референтни Лаборатории;
  • Централна лаборатория за химични изпитвания и контрол с 4 Национални Референтни Лаборатории.
  • 9 областни лаборатории за контрол на храни, влизащи в структурата на областните дирекции по безопасност на храните –  София град; Шумен; Благоевград; Пловдив; Хасково; Варна; Враца; Сливен; Габрово.

На територията на Република България функционират и 38 частни акредитирани лаборатории за изпитване на храни.

Като държава-членка на Европейския съюз и в изпълнение на законодателството, Българската агенция по безопасност на храните ежегодно изготвя и изпълнява 4 Национални програми за контрол, свързани с анализи в областта на храните.

Изследванията, за които Българската агенция по безопасност на храните няма необходимото оборудване и капацитет, се насочват във външни акредитирани лаборатории в България, а при липса и на такива, проби се изпращат в лаборатории на други държави членки. Тази практика се прилага и в другите държави от ЕС.

За 2016 г.  извън България са изпратени  13 проби за анализи на обща стойност 6 хил. 53 лв.:

  • 5 проби по официалните мониторингови програми (йонизиращи лъчения и хепатитен вирус в замразени плодове в акредитирани лаборатории – Австрия и Италия) на обща стойност 1 352 лв.;
  • 8 проби гъби и храни с вложени гъби за съмнение за атропиново отравяне в акредитирана лаборатория – Италия на обща стойност 4 701 лв.

През 2016 г. са извършени проверки с вземане на проби за качеството на храните, които са предлагани на българския пазар. От общо 991 проби (за наличие на немлечни мазнини в млечни продукти, фалшификации на пчелен мед, физико-химични показатели на продукти, произведени по браншови и национални стандарти), 65 проби са показали несъответстващи резултати относно някои показатели, свързани с качеството на храната, следствие на което са предприети необходимите административни действия и мерки.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА