Тютюнът, сиренето, билките и етеричните масла ще се търгуват най-добре в САЩ, ако бъде сключено ТПТИ

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Тютюнът, сиренето, билките и етеричните масла ще бъдат сред най-силно конкурентоспособните български продукти, които можем да изнасяме за САЩ, ако бъде сключено споразумение за свободна търговия между Европейския съюз и САЩ. Това е мнението на доц. д-р Диляна Митова, Институт по аграрна икономика, която направи презентация по време на конференция организирана от евродепутата Момчил Неков на тема „Възможности и предизвикателства пред европейското земеделие в рамките на преговорите по ТПТИ“. С тютюн и сирена трудно ще пробием на европейския пазар, защото той вече е наситен с тях, но на пазара в САЩ тези наши продукти имат шанс да намерят своя ниша, каза тя.

По данни представени от доц. д-р Диляна Митева през последните 10 години производството на биохрани у нас се е повишило над 9 пъти, а с мярка 11 от новия програмен период на ПРСР ще се дава и възможност за биоживотновъдство и това ще даде още по-големи възможности за развитие на биопроизводството у нас. Като цяло търговията на биопродукти ще се стимулира от сключването на споразумението, каза още експертът.

В конвенционалното производство земеделските производители на САЩ са по-конкурентоспособни, защото горивата и работната ръка са по-евтини, отколкото в ЕС, но те използват ГМО и хормони, които в ЕС са забранени. Конкуренцията е много важен момент в споразумението, а в ЕС говорим все повече за развитие на малките и средните предприятия, за екологично производство, отбележи проф.д-р Светла Бъчварова, зам.-предс. на Комисията по земеделие в Народното събрание.

На този етап споразумението няма да е пагубно за месопреработвателите в България, а за потребителите, които ще консумират ГМО, е мнението на д-р Светла Чамова, изпълнителен директор на Асоциацията на месопреработвателите в България, която също направи презентация по време на конференцията.

Българският евродепутат Момчил Неков от партията на социалистите и демократите в Европейския парламент съобщи, че двете български защитени географски указания Българско розово масло и Горнооряховски суджук не са били включени в първоначалния списък на географските указания, но Европейската комисия е уведомила със становище евродепутата, че една от целите на ЕС в преговорите за сключване на ТИПТ е да се осигурят правила в споразумението, които биха предоставили възможност списъкът да бъде разширен със съгласието на страните.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА