Цените на млякото продължават да растат, подкрепяни от свитото производство и инфлацията

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Предварителните разчети на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) за производството на краве мляко през 2021 г. сочат, че у нас през миналата година са произведени 871
хил.т., което е с 1,2% по.малко от това през 2020 г., а добитото овче мляко да спадне до 71 хил.т., което е спад със 7%.

Прогнозите за развитие на млечното стадо са за намаление на поголовието до 190 хил. глави в следващите години до 2025 година. Повишените изисквания към животновъдството в следствие на Зеления пакт в ЕС и стратегия „От фермата до трапезата“ също ще оказват негативно влияние.  CAPA предвижда увеличението на изкупните цени през следващите месеци да продължи обусловено, както от сезонното намаление на произведеното мляко, така и от инфлацията.

За периода януари – ноември 2021 изкупеното мляко в България намалява с 1,9%. Основно влияние за това има поскъпването на входящите в производството ресурси.
Значителният ръст на цените на сухото мляко и другите млечни суровини в ЕС се очаква да стимулира преработвателите да купуват повече краве мляко произведено в България, което ще подкрепя ръста на изкупните цени в близките месеци.
Развитие на млечната верига в света
За периода януари-ноември изкупено мляко в ЕС намалява минимално с 0,2% съпоставено със същия период на 2020 г. През м.ноември има ръст на доставките при 12 страни членки, докато в останалите 15 се отчита понижение.
Изкупните цени на млякото продължават да нарастват за декември, 2021 средно за ЕС27 до 0,41 евро/кг, като на годишна база това увеличение е от 17%.
Цената на суровото мляко на Спот пазара Лоди в Италия в края на януари намалява до 0,46 евро/л., но все още е над цените за същия месец на предходните две години. Средногодишния индекс за 2021 г. на Спот цената е 0,40 евро/кг, което е с 15% под рекорда от 2019 г.
Според доклад на ФАО се очаква значително нарастване на производството на мляко основно в Азия и Северна Америка. Ограничаване на предлагането и устойчивото търсене на млечни продукти от внос са основните причините за увеличение на цените на млечните продукти по света през 2021. Световната търговия с млечни продукти през изминалата година вероятно е достигнала още по-голям обем подкрепена от увеличение на вноса в Китай, Мексико, Индонезия, Виетнам и Бангладеш.
От маркетингова гледна точка, търсенето на пазари за млечните продукти се насочва към увеличаване на
асортимента, което става все по-важно за увеличаване на добавената стойност и доходността в сектора. Поддържане на оптимално съотношение между цена и качество си остава ключово, за да се поддържат стабилни търговските обороти.
Окрупняване на преработката и на маркетинговото обединяване на производителите е най-работещият и
успешен модел в млечния сектор в света. FrieslandCampina, Fonterra, Arla са сред най-големите обединения във фермерството, които гарантират на фермерите не само справедливи цени, но и стимулират екологичните практики.
Продължава ръста на цените на млечните продукти на борсите в ЕС – обезмаслено сухо мляко (+6.2%), пълномаслено сухо мляко (+4,6%), масло (+4,2%), сирене Чедър (+2.1%).
Цените на сухото мляко и сирене Чедър от ЕС са по-конкурентоспособни в сравнение със САЩ и Океания. Европейските изкупни цени са по-ниски от тези в Нова Зеландия, които са около 0,42 евро/кг, което показва, че тенденциите нагоре ще продължат.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА