Цените на храните в световен мащаб паднаха през декември 2014 г., с изключение на месото

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Цените на храните в световен мащаб паднаха през декември 2014 г., след като в продължение на три последователни месеца бяха стабилни. Причината за това е в рекордните по големина количества налични на световните пазари, както и поскъпването на щатския долар и свиването на цените на петрола. Това се казва в Ценовия индекс на храните за декември, публикуван от Организацията по прехрана и земеделие към ООН. През декември този индекс беше средно 188.6 пункта, което представлява спад с 1.7% в сравнение с ноември 2014 г. Средната стойност на индекса за цялата 2014 г. е била 202 пункта – с 3.7% по-малко в сравнение с 2013 г. и това представлява за трети пореден месец.

Този спад се случва въпреки рекордно високото средногодишно ниво на ценовия индекс на месото, който беше средно 199 пункта – с 8.1% повече в сравнение с 2013 г. Зърнените паднаха с 12.5% в сравнение с предходната година заради прогнозите за рекордни добиви и предостатъчно запаси.

Ценовият индекс на зърнените култури беше средно 183.9 през декември, което е с 0.4% повече в сравнение с ноември, заради вдигане на цената на пшеницата в следствие на опасенията, че Русия ще ограничи износа на културата. Въпреки това повишението беше балансирано от силния щатски долар. Ценовият индекс на ориза е средно 183 пункта през ноември, с 2.6% по-голям от този през октомври, но 5.8% по-малък, спрямо година по-рано. 

Цените на млечните продукти паднаха с 2.3% до 174 пункта, което е най-ниското ниво от 2009 г. насам, а причината беше забавянето на вноса в Китай и Русия, което остави повече свободни количества за търговия на международните пазари. Най-значителни бяха намаленията в цените на млякото, маслото и сиренето.

Месото поевтиня с 1.9% на месечна база през декември, тъй като силният долар повиши цените на говеждото и овнешкото месо от Тихоокеанските държави и свинското от Европа. Въпреки това индексът беше средно 204 пункта, което е най-високото ниво регистрирано някога и представлява увеличение с цели 8.1% на годишна база.

Ценовият индекс на растителното масло също е нараснал с 0.7% до 164.9 пункта (със 17% под нивото от предната година) в следствие на ограниченото производство на слънчогледово олио и забавянето в производството на палмово масло в Малайзия и Индонезия. Въпреки това се отчита спад при цените на соевото масло.

Цените на захарта са намалели с 3.2% през октомври, което се е отразило с 8% спад, в рамките на годината, а цените на месото са останали стабилни, при исторически високи нива.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА