Берачите на билки и гъби настояват да имат целогодишен лицензионен билет, подобен на ловния, който да замени сегашната система на предварително заявяване на набраните количества билки и гъби. Това бе основното искане, което представители на бранша обсъдиха днес с министъра на околната среда и водите Ивелина Василева. Това каза за „Агрозона“ Марлена Стояновска, председател на Националната асоциация на гъбарите и билкарите.
В настоящата си форма законът изисква берачите да плащат такса „природоползване“ още преди да започнат бране в гората или в общински земи. Те трябва приблизително да заявят какво количество очакват да наберат. Процедурата е тромава и затруднява берачите точно в разгара на сезона. „Изискват се ред промени в закона, но в крайна сметка трябва да започнем да правим нещо, ако искаме да променим картината в бранша.“, твърди Марлена Стояновска. Въпросът ще бъде поставен и на срещи, които предстоят с Министерство на земеделието и Министерство на финансите, допълва тя.
Браншът ще настоява също районните инспекции по опазване на околната среда да упражняват по-ефективен контрол върху нерегламентираните пунктове за изкупуване на билки и гъби – такива, които по закон следва да се регистрират в Районната инспекция по опазване на околната среда, а не са го направили. Необходимо е да бъдат направени внезапни проверки, защото нерегистрираните пунктове ощетяват държавната хазна. „Разбира се собствениците на пунктове могат да подават сигнали в районните инспекции, но и министерството трябва да пусне една заповед до инспекциите и те да упражнят контрол.“, казва Марлена Стояновска.
Друг проблем, който браншът е поставил пред министър Василева е създаването на единен регистър на пръсканията, които се осъществяват от земеделските производители в България. „Сега всичко е на парче и много се вреди на билкарския бранш. Когато постъпва информация за пръскания с авиационна техника, тя е много обобщена и ние не знаем в кой район какви пръскания са извършени, за да можем в периода, когато има разпад на веществата, да не се събират билки.“, според Марлена Стояновска.
„Ще настояваме за създаване на работна група, за да се работи системно по въпроса. Ние от години имаме такова предложение, но няма чуваемост по въпроса. Надяваме се да има занапред.“, каза още представителката на билкарския бранш.
Лилия Александрова