Трюфели и българско сирене – бизнес без конкуренция

Лилия Александрова
Лилия Александрова
6 Минути

*Статията е публикувана в 60 брой на списание Агрозона

България е една от най-богатите в света на естествени находища на трюфели, каза за „Агрозона” шеф Станимир Радичев, който произвежда единствените на пазара у нас сирена с ароматните гъби. В планинските местности у нас е пълно с тях и вече много хора се препитават с търсене на тези диворастящи гъби. В Лудогорието и Странджа има особено големи находища, но в цялата страна се намират трюфели. В България има 6 вида от общо 7 трюфели с търговско значение, а в света са познати над 300 вида. Цените на килограм трюфели се променят всеки ден.

Тези, които използва шеф Радичев струват около 60 лв./кг, а има и видове, които струват 10 000 лв./кг. За производството на сирената си шеф Радичев използва три вида трюфели: белия Магнум Пико (зрее от 1 октомври до 31 декември), черния зимен трюфел Брумале (зрее от 1 януари до 15 март) и белия Борчи (зрее от 15 януари до 30 април). Един от най-скъпите видове, Меланоспорум, също се намира в България, но е много рядък и у нас е диворастящ, докато в света се култивира.

truffel1
Приятелите на шеф Радичев (от ляво) помагат в търговията.

Играта с вкусовете Шеф Станимир Радичев предлага краве и козе сирене с трюфели и отделно варианти с мед – твърди и кремообразни. Прави също така овче с манатарки. Тези деликатесни продукти нямат конкуренция на пазара у нас. Идеята да започне да ги произвежда тръгва от желанието му да експериментира с различни вкусове. Всичко започва, когато се събират с приятели на ярешко месо. Шеф Радичев приготвя няколко соса с трюфели и всички много харесват вкусовете и ароматът им. Така той решава да експериментира и да започне да произвежда различни видове сирена с диворастящите гъби. В началото прави 4-5 опита, докато успее да постигне мекия вкус на сирената. С продукти от планината Млякото се добива във ферма в с. Ловни Дол, Севлиевско, а трюфелите са от гористите зони на Лудогорието.

Мандрата в село Давидово, Търговищко, където се произвеждат сирената, има IFS сертификат за най-високо качество. За да бъде подновена тази лицензия, всяка година в мандрата идва комисия и остава на проверка близо месец.

В началото е било трудно да се намери собственик на мандра, който да произвежда малки количества сирене на ишлеме. Шеф Радичев обаче търсил упорито и в крайна сметка успял да намери мандра, където му позволили сам да произвежда на ишлеме бутикови серии от около 200 кг. В момента тече процесът по патентоване на сиренето, като то се води „полезен модел”.

truffel2
Комбинацията между диви гъби и млечен продукт е интерес- на за ценителите на кулинарията.

Килограмът краве сирене с трюфели е 60 лева, но цената не натежава прекалено на джоба, защото хората могат да получат деликатесен продукт срещу 10 лв. Разфасовките са 150 гр твърди сирена и меки в бурканчета от 130 гр. Деликатесното сирене върви със зелена салата или върху пащарнак, както и объркано с сварени картофи.

Млечните продукти с трюфели се продават най-вече на фермерски пазари, изложения, в ресторанти и бутикови магазинчета. Само веднъж шеф Радичев е правил опити за преговори с голяма търговска верига, но е категоричен, че няма вариант да работи с такива магазини, защото по думите му: „трябваше да им предложа сиренето на безценица, а и да им дам някой лев отгоре”.

truffel3
Сиренето с трюфели се произвежда в лимитирани количе- ства и се изкупува до последното парче.

Трудна година за берачите на диви гъби

По неофициални данни на бранша годишното потребление на диворастящи гъби у нас е от 5 до 10 тона, а добивите са около 3 хил.т. Тази година най-търсени за износ бяха манатарка, пачи крак и челадинка. Пазарите са в ЕС, САЩ, Швейцария, като се взимат както пресни така и замразени за директна консумация. На родния пазар се търгуват от 5 лв./кг до 15 лв./кг варират цените.
Годината бе слаба за събирачите на гъби и реколтата не бе добра. Износът също намаля. Цените у нас са обвързани с тези в Румъния, Сърбия, Македония, Албания, които също са големи производители на гъби. Пачи крак вече има в Прибалтийските държави и Полша.

Опитните берачи могат да си изкарат до 120 лв. на ден, събирайки не повече от 3 кг гъби. Проблемът у нас е, че познавачите на диви гъби намаляват с всяка година. Това е свързано с обезлюдяването на селата в Родопите, каза за „Агрозона“ зам.-председателят на Асоциацията на преработвателите на диворастящи гъби и плодове инж. Юлиян Колев.

truffel4

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА