Гъбари: Гонят ни от горите, за да ги ползват само за лов

Васил Русев
Васил Русев
3 Минути

Да се забрани достъпа на събирачите на трюфели в горите за известен период от време, за да се спре разнасянето на Африканската чума по свинете. Това поискаха ловците от 40 варненски дружинки. Гъбарите обаче са на мнение, че тяхното участие в разпространението на заразата е изключително малко и техният бранш е целенасочено
нарочен, за да се възползват други от правото на ползване на горите. За това разговаряме с изкупвача на трюфели от Варна Чавдар Чернев. Той твърди, че вижда въпроса от двете страни, защото също така е и дългогодишен ловец.

“В гората не влизат само търсачи на трюфели, а влизат много други хора и се развиват много други дейности. Освен това самите трюфелджии не обикалят в големи райони и не се местят например от Варна в Бургас или Велико Търново. Относно кучетата на гъбарите пък трябва да е ясно, че те нямат ловни инстинкти и не гонят и не
преследват животните, нямат дресировка за вдигане и за ловуване”, посочи Чернев.

Тезата на изкупвача на гъби изглежда издържана, защото “под короните” наистина се извършват изключително много различни по количество дейности. А както е известно горите в България са национално богатство и всички имат право на равен достъп до тях. Множество браншове, сред които дърводобив, лов и туризъм, имат своите социални и икономически интереси в управляваните от Закона за горите територии.

“Добивът на дървесина във всякакъв вид например е най-сериозната дейност в гората, при която освен че участват много хора, има и използване на голямо количество тежка техника. Залесяване на дръвчета от самите горски стопанства също е свързано с голямо текучества на хора и материали, а самите ловци и рибарите имат широко присъствие. Берачите на други гъби като Манатарки и Пачи крак също са тук, а не трябва да забравяме, че имаме и събирачи на билки, както и множество туристи – през еко пътеки, алпинисти и офф роуд. Така получаваме голяма палитра от човешка дейност, която се извършва в горите и събирачите на трюфели са сред най-малкия процент от нея”, обясни Чавдар Чернев.

“Според мен, ловците искат забрана за бране на трюфели по съвсем различна причина от разпространението на заразата. Те смятат, че гъбарите им пречат за развиване на лова, а използват предтекста за чумата, за да им прекратят достъпа до местностите, където е възможно да възникне конфликт на интереси”, завърши изкупвачът на трюфели.

Според Чавдар Чернов държавата се е забавила с крутите мерки срещу разпространението на Африканската чума по свинете, а в момента всяка браншова организация опитва да извлече ползи за себе си, а не да се работи за общото благо.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА