Струва ли си да се използват натурални торове за любимите цветя

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

 

Сред любителите на стайните цветя и декоративни растения поддръжниците на „натуралното торене“ съвсем не са малко. Тяхната душа се бунтува срещу подхранването на градината вътре вкъщи с „вредна химия“ и избират за своите китки алтернативни рецепти, които може да се сторят доста причудливи за останалите хора. Най-безобидният и в същото време безсмислен вариант е когато се използват остатъците от сварения чай.open-tea-bag Останалите варианти са предназначени за хора със стабилни нерви или поне лишени от обоняние. Някой съставки на подхранващите „торове“ може да ни шокират, макар че техните фенове ги предлагат съвсем сериозно на любителите на цветята.

Омразната четворка
  1.  Белтък от кокоше яйце, разбит във вода и престоял на стайна температура 7 дни
  2. Копърка или друга дребна рибка, която е закопана в саксията (смята се за източник на фосфор).
  3. Кръвта и течностите, които се отделят при размразяване на месо или риба.
  4. Човешка урина, разредена в съотношение 1:10.

Защо не работят

 

Растенията не са хора, те не са в състояние да усвояват от човешката храна нужните за нас белтъци, мазнини и въглеводороди. Може да се възползват от тези продукти само след като се разложат. стайни - 12Но да гние нещо в стайната саксия, а не на полето – това е много странна идея, която ще доведе до привличането на насекоми, развитието на плесени и вредни бактерии.

Какво показва практиката

Любителите на „природните“ подобрители за стайни цветя трябва да се примирят също така с газовите атаки от разлагащите се храни, множество летящи комари, както и мухъл около растенията. Освен това някой цветята има вероятност да се разболеят и дори да загинат. Желанието да се икономиса от подхранващи торове може да доведе до пълна смяна на почвата.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА