Стартира Кампания Директни плащания на площ за 2013 г.

Златко Златков
Златко Златков
7 Минути

От днес всички Общински служби “Земеделие” приемат заявления за подпомагане на фермерите с директни плащания и по останалите схеми, включени в Общото заявление за подпомагане за 2013 г. Това потвърдиха за Агрозона от Министерството на земеделието и храните.  Заявлението за подпомагане се подава в Общинската служба “Земеделие” по адрес на регистрация на физическото лице или адрес на управление на юридическото лице. Стопаните могат за подават заявленията в общинските служби по земеделие до 15 май без санкция и до 10 юни със санкция. Предвидените средства по линия на директните плащания за 2013 г. са над 1 млрд. лв. Ако отговарят на изискванията, фермерите се предвижда да получат около 30 лв. на декар.

Прилагането на Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) предоставя възможност на земеделските стопани да получат средства от Европейския фонд за гарантиране в земеделието (ЕФГЗ). Плащането се определя на хектар използвана земя и не е обвързано с продукция или брой отглеждани животни. Допустимите за отпускане на помощи земи са: обработваема (орна) земя, постоянно затревени площи – пасища, мери и ливади, трайни насаждения и семейни градини.
Допустими бенефициенти по СЕПП са всички земеделски стопани (фермери) в това число физически или юридически лица, или група физически или юридически лица, независимо какъв статус се дава на тази група и нейните членове от националното законодателство, чието стопанство се намира на територията на Общността.
Задължително условие, за да бъде отпусната помощта, е земите, с които се кандидатства, да бъдат поддържани в добро земеделско и екологично състояние и да отговарят на законоустановените изисквания за управление. Минималният размер на стопанството трябва да е минимум 0,5 хектара за трайни насаждения и 1 хектар за останалите култури, като минималния размер на всеки парцел в стопанството трябва да е 0,1 хектара. Размерът на плащането на хектар за отделните страни зависи от размера на използваната земеделска площ, която отговаря на изискванията за получаване на плащания и годишната финансова рамка, получена в резултат на преговорите с ЕС.
Земеделските производители могат да кандидатстват и по мярка 214 „Агроекологични плащания” (АЕП) от ПРСР. По мярката са предоставя финансова помощ за прилагане на земеделски дейности, насочени към подобряване на опазването на околната среда. Финансовата помощ за осъществяване на агроекологичните дейности ще се предоставя под формата на ежегодни агроекологични плащания като 82 на сто от средствата се осигуряват от Европейския съюз, а 18 на сто – от бюджета на Република България. Агроекологичните плащания се отпускат на земеделски стопани, които на доброволен принцип поемат агроекологични ангажименти, свързани с изпълнението на агроекологични дейности върху определена площ, биологично пчеларство или опазване на застрашени от изчезване редки местни породи животни. Като правило, агроекологичните задължения трябва да бъдат поети за срок от минимум 5 години. Плащанията, базирани на използваната земеделска земя, са на база на одобрената площ, върху която се извършват агроекологични дейности и са в размер от 30 до  729 евро на хектар.

За подпомагане могат да кандидатстват физически лица и юридически лица, които са регистрирани в Интегрираната система за администриране и контрол. Кандидатите подават Приложение за кандидатстване за Агроекологични плащания заедно с Общото заявление за подпомагане. След като подадат заявление за подпомагане, земеделските стопани трябва да бъдат одобрени за участие по мярка „Агроекологични плащания”. Одобрените за участие земеделски стопани ще получат Уведомително писмо от РА за одобрението им за участие по мярката.
Подпомаганите лица се задължават да преминат програма за агроекологично обучение през първите две години за периода на изпълнение на агроекологичните дейности или да докажат наличието на опит в извършването на дейностите, които са избрали да прилагат. Агроекологичното обучение се установява с диплома/удостоверение за преминат курс, обучение или информационна дейност по агроекология, издадени от обучаваща институция.
Кандидатите за подпомагане трябва да ползват собствена, наета или арендована земя за срок не по-кратък от 5 години, считан от датата на подаване на първото заявление за плащане, за площите, за които кандидатстват за подпомагане. Агроекологичните дейности, които се основат на площ трябва да се изпълняват върху една и съща земя в 5 последователни години.
Сред най-често допусканите грешки от страна на бенефициентите са:

♦    Заявена е схема, без да са заявени парцели към нея.
♦    Заявлението е подадено след срока за прием на заявления.
♦    Пропуснат или отбелязан некоректен код на културата в „Таблицата за използваните парцели”.
♦    Заявена е култура по НД, която не подлежи на подпомагане.
♦    Заявени са животни, които са недопустими за подпомагане по схемата.
♦    Заявена е площ, която е под допустима по конкретната схема.
♦    Неизпълнен 5 годишен ангажимент по НР.
♦    Отбелязано участие по схемата НР1 (планински необлагодетелствани райони) или НР2 (други необлагодетелствани райони) за парцели, които не попадат в землищата от списъка по НАРЕДБА за определяне на критериите за необлагодетелстваните райони и териториалния им обхват.
♦    Заявени са обвързани с производство животни по схема, която е за необвързани животни (НДЖ1).
♦    По схемите за животни, обвързани с производство не е спазен периода на задържане – най-малко 100 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане
♦    Не е извършена замяна на животни в Областна дирекция на ДФ „Земеделие” с други животни, отговарящи на изискванията по схемата в случаите, когато някое от заявените животни е заклано или умряло.
♦    Не е спазен процента на задържане в периода на задържане (за кампания 2012 – 80% задържане на заявените животни най-малко 100 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане)

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА