Сметната палата на ЕС: Ветеринарните програми успешни, но необосновано скъпи

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

В нов доклад на Европейската сметна палата се посочва, че програмите за борба с болестите по животните адекватно допринасят за справяне със задачата за овладяване на болестите, но е трудно да се определи дали са икономически ефективни. Въпреки, че са установени някои значителни успехи, като например намаляване на случаите на спонгиформна енцефалопатия по говедата, одиторите предупреждават, че някои проверки са незадоволителни, а някои разходи са необосновано високи.

В периода 2009—2014 г. ЕС е инвестирал 1,3 млрд. евро в здравни програми на държавите членки за ликвидиране, контрол и мониторинг на някои болести по животните, които включват дейности като ваксиниране на животни, тестване и компенсации за унищожени животни. По-голямата част (72 %) от финансовите средства в тази област се изразходват от Ирландия, Испания, Франция, Италия, Полша, Румъния и Обединеното кралство.

Там са установени случаи на недостатъчен мониторинг на програмите и на необосновано високи разходи. Областите, където са възможни подобрения, включват обмена на епидемиологична информация и достъпа до предходни резултати, който вече е в процес на подобряване. Според одиторите на ЕС някои програми трябва по-добре да определят действията и проверките, които е необходимо да се извършат.

Одиторите заявяват, че въпреки че оценката на конкретни ветеринарни програми е положителна, ликвидирането на бруцелозата и туберколозата при говедата, както и на бруцелозата по овцете и козите, продължава да бъде предизвикателство в някои държави членки.

Одиторите препоръчват на Комисията също да:

• провери дали е необходимо съществуващите показатели по програмите да бъдат актуализирани с цел предоставяне на подобрени данни относно ветеринарния контрол и икономическата ефективност на програмите;

• когато е уместно, системно да включва дивите животни като аспект в бъдещи ветеринарни програми;

• подпомага държавите членки при закупуването на ваксини, когато това е обосновано от епидемиологични причини.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА