Следим цените на 30 основни храни всяка седмица в специален сайт

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Новата платформа ще показва не само състоянието на пазара, но и тенденциите, обявиха министрите на земеделието и икономиката

Цените на 30 основни хранителни продукта ще се наблюдават ежеседмично и ще бъдат обявявани на специален сайт с адрес www.foodprice.bg, обяви министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов и министърът на земеделието Явор Гечев. Той предвижда цените да се следят на територията на цялата страна, като бъдат обявявани на няколко нива. Първото ниво е цени на вносител, които ще бъдат осигурявани от две основни институции в зависимост от произхода на храните. Когато се отнася до продукти, които са внос от ЕС, информацията ще се подава от НАП. Когато вносът е от трети страни, данните ще се подават от Агенция Митници. Второто ниво на цени ще е на едро, като там данните ще бъдат осигурявани от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Те ще се представят от 22 области в страната, където има официални борси, като ще бъдат обявявани среднопретеглените цени според продадените количества. Цените в търговската мрежа пък ще бъдат обявявани от Системата за агропазарна информация (САПИ) на две нива – от големите търговски обекти и от дребни магазини, като изрично няма да бъдат включвани продуктите на промоция, обяви министър Никола Стоянов.

Допълнително на сайта ще бъдат качени и данни за цени на 11 основни хранителни продукта  от 7 европейски държави, които се събират от търговските ни аташета зад граница. Това са Австрия, Германия, Франция, Румъния, Гърция, Чехия и Хърватия. Те също ще бъдат седмично обновявани и ще бъдат събирани от няколко големи обекта и няколко малки магазина в съответната столица.

Продуктите, чиито цени се следят, включват месни и млечни храни, хляб, 9 плодове и зеленчуци, както и 4 суровини, уточни министъра на икономиката и индустрията Стоянов.

В новата платформа ще може да се избира търсене по 6 филтъра, което включва всички представени данни в системата. Според министрите с натрупването на информация на сайта за цените на храните ще може освен да се дава достоверна информация и да се наблюдават тенденциите в движението на стойностите.

Търговците на дребно, които искат да се включат в системата и да обявяват своите най-ниски цени от групи продукти, ще трябва да имат оборот от над 30 млн. лева годишно, стана ясно от министър Стоянов. Според изчисления това са около 30 субекта освен търговските вериги, които работят в различни региони на страната.

На сайта освен седмичните цени на продуктите, ще има и актуална информация за контролната дейност на институциите, както и възможност за бърза пряка връзка с тях за подаване на сигнали и жалби, казаха още министрите.

Предстои създаването и на работна група, която ще има за цел да подготви законодателство в областта на търговията с храни, което да бъде внесено в новото Народно събрание. На първо място ще се работи по Закон за надценките на хранителните стоки, който ще бъде с ограничено действие във времето, ще бъде прегледано европейското законодателство в областта и ще се транспонират в българското най-добрите примери, както и ще бъде приета Наредба за централен регистър за проследимост на храните, обяви министъра на земеделието Явор Гечев.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА