Скромен ръст в продажбите на храни и напитки в ЕС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Търговията на дребно на храни, напитки и тютюневи изделия в ЕС се повиши през май с 0,4% и остана стабилна в сравнение с предходния месец. Същата тенденция се наблюдава и при продажбите на автомобилни горива, които бележат ръст с 0,6% на месечна база. Това показва статистиката европейската статистическа служба Евростат. Като цяло продажбите на дребно в ЕС бележат месечен ръст с 0,4%, който се дължи предимно на увеличението с 0,7% при нехранителните стоки.

Най-солиден ръст в търговията на дребно на месечна база е регистриран в Швеция (скок с 2,1%), следвана от Естония (повишение с 1,5%) и Ирландия (с 1,3%), докато най-солиден спад в продажбите на дребно е отчетен в Португалия спад с (1,75), Румъния (с 1,6%) и Дания (с 1,1%).

Данните на Евростат за България отразяват общата позитивна тенденция в целия ЕС, макар и при по-слабо повишение. Според европейската статистика продажбите на дребно в нашата страна нараснаха през май с 0,2% на месечна база, но след спад с 0,7% през април, възстановявайки тенденцията на трайно подобрение при търговията на дребно в сила от септември 2015 година.

Продажбите на дребно на годишна база отбелязаха най-солиден ръст в Румъния (скок с цели 13,8%), Люксембург (с 10,0%) и Естония (повишение със 7,0%), а най-солиден спад отчитат продажбите на дребно в Белгия (понижение с 1,0%).
Продажбите на дребно на годишна база отбелязаха най-солиден ръст в Румъния (скок с цели 13,8%), Люксембург (с 10,0%) и Естония (повишение със 7,0%), а най-солиден спад отчитат продажбите на дребно в Белгия (понижение с 1,0%).
На годишна база продажбите на дребно в България нараснаха през май с 3,9% (спрямо май 2015-а) след повишение с 5,4 през април, отбелязвайки устойчив растеж за седми пореден месец.

И по двата показателя нашата страна се намира в т.нар. “златна среда” сред всички 28 страни – членки на Европейския съюз. Добрите данни за търговията на дребно в ЕС и отчасти тези за България отразяват факта на нарастващо вътрешно потребление на фона на подобряващ се трудов пазар и доста ниска инфлация.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама