Скакалците – новото суши?

Лилия Александрова
Лилия Александрова
7 Минути

Първата в Калифорния ферма за отглеждане на насекоми, годни за консумация от хора, се намира в квартал Ван Нуис, Лос Анджелис. Бизнесът е основан от петима колежани на по 20 години. Бизнесът им се нарича Coalo Valley Farms и на външен вид не може да изглежда по-отдалечен от земеделския живот. В склада, който са наели, са поместени съдове пълни с щурци и червеи.

 „Знаем, че насекомите са устойчив начин да се набавят протеини и докато светът се опитва да осигури храна за седем милиарда души, ние искаме да направим опит да помогнем да нахраним

kan
Технологията, използвана за отглеждане на насекомите, е заимствана от индустриалното отглеждане на канабис.

бъдещите поколения.“, казва Елиът Мермел, съосновател и главен изпълнителен директор на компанията. Той и неговите четирима приятели имат грандиозни планове за бъдещето на компанията.

Принципите, на които е основана фермата, са съобразени с целта да се опази околната среда. Това е особено важно в щат като Калифорния, където постоянно има суша. Фермата е от затворен тип, което означава, че почти всичко необходимо, за да съществува, се произвежда на място от екипа. Рибата, която се отглежда в нея, люцерната и бобовите култури служат за храна на червеите. Фермата прилича повече на лаборатория, но технологията е заимствана от индустриалното отглеждане на канабис. Изградени са палатки, в които са разположени много редове от вани за червеите.

Труден пазар в Мексико

Компанията действа от 2015 г., а клиентите й са магазини за здравословна храна. Въпросът е дали клиентите ще се задържат достатъчно дълго време. На юг при границата на САЩ с Мексико червеите са част от всекидневното меню на хората. Пазарът обаче не е толкова лесен, колкото изглежда. Докато в културно отношение няма никаква антипатия към червеите като храна, както е случаят в САЩ, в Мексико не е разпространена практиката да се отглеждат червеи за човешка храна.

meadow-grasshopper
За фермерите скакалците са неприятели, но от насекомите може да има и ползи

Рене Серитос е биолог, който се занимава с еволюцията на видовете в Националния автономен университет на Мексико. Той е клиент на американската ферма, защото от там взима екземпляри за своите експерименти свързани с начините за производство на насекоми. Той обяснява пред bbc.com, че от 2 000 ядливи насекоми в света, в Мексико се намират около една четвърт от тях. Това е повече отколкото във всяка друга държава по света. Въпреки това търсенето не е достатъчно високо. „Западняците имат предразсъдъци към насекомите като храна.“, казва Рене, „Мексико все повече се обръща към западната култура и са загубени някои стари традиции. Тонове насекоми са на разположение за човешка консумация, но ние не оценяваме това.“

Печалба от насекоми

За разлика от скакалците, които са вегетарианци, червеите са месоядни. В Мексико скакалците са напаст, която често създава трудности на фермерите, които отглеждат култури. Затова Хосе Морено Санчез мисли извън рамките. Той е фермер от 30 години, но от 3 години изпробва нова стратегия. „Скакалците се хранят със земеделски култури и финансовите щети от тях са големи, особено когато се отнася за отглеждане на зеленчуци. Ето защо ние решихме да правим бизнес от скакалци вместо да ги унищожаваме.“, казва той.

Хосе обяснява, че по-голямата част от скакалците се прибират по естествен начин и не е необходимо събирачите да притежават земята, на която го правят. Понякога те дразнят фермерите, като навлизат в полетата им, за да хванат в мрежите си насекомите, а след това ги продават.

„Жалко е, че фермерите смятат скакалците за вредители и един вид врагове.“, казва шеф-готвач и критик на ресторанти Алехандро Ескаланте. Той изброява списък с насекоми, които обича да готви в своя ресторант La Casa del los Tacos в град Мексико. Няколко примера са червеите, скорпионите и кърлежите. „Те са богати на протеини, вкусни са и от тях има голямо разнообразие от видове.“ , казва той.

Хайверът на Мексико

ant
Яйцата на мравките са считани за деликатес в Мексико

Пазарът Сан Хуан в града Мексико е доказателство за разнообразието от видове насекоми, които са годни за консумация от хората. Изборът тук е огромен и всяко от тези насекоми може да се превърне в истински уникално кулинарно удоволствие, ако е приготвено по подходящ начин. Насекомите са изложени на високи плотове или висят от огромни куки. Така докато се разхождат клиентите могат да се натъкнат на тарантули, скорпиони, скакалци или огромни червеи, висящи във въздуха. Тази храна обаче не е евтина.

Привлекателността на печалбата от отглеждането на насекоми е една от причините Алесандро Спагнуло и семейството му да започнат да се занимават с бизнеса с отглеждане на мравчени яйца, познати още като „хайвера на Мексико“.

От деликатес до всекидневна храна

Алесандро е собственик на фермата за отглеждане на насекоми JCRedon. Цената за килограм насекоми е около 100 щатски долара. Рядкостта им е част от техния чар, според феновете на тази храна. Алесандро обаче е убеден, че неговите продукти скоро ще се използват широко и един ден износът за Европа може да бъде реалност. Към момента законите не позволяват износа на насекоми за човешка консумация от Мексико за Европа.

“Вкусът напомня за суши,” казва Алесандро, „Преди 20 години никой в Европа не смяташе, че суровата риба може да е вкусно ястие, а сега може да се опита почти навсякъде. Същото е и с насекомите.“

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА