Сирни заговезни – пречистване, прошка и прогонване на злото

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Докъдето стига светлината на огъня в този ден, дотам ще има плодородие и през лятото няма да падне градушка…

Тази година посрещаме празника Сирни заговезни на 10 март. По време на Заговезни запазваме връзката си със земята и природата, както и с общността, към която принадлежим.

Една седмица преди това е Месни заговезни. На него се заговява с месо и месни продукти, но са разрешени всякакви други животински продукти като масло, сирене, мляко и пр. Тези седем дни на прага между зимата и пролетта са време, в което хората се настройват за дългия период на пост. По традиция на Месни заговезни младите посещават кумовете си и родителите на младоженката. Те задължително носят дарове, сред които варена кокошка, обредна пита и вино. Вечерта цялото семейство се събира на празничната трапеза, на която се нареждат основно месни ястия – варена кокошка, свинско с кисело зеле, сарми, баница с месо, баница с мас и др., за да може всички да заговеят последно преди постите.

Сирни заговезни се чества винаги седем седмици преди Великден и с него се поставя началото на най-големия пост през годината. Преди началото на Великия пост тези, които постят за последен път до Великден консумират млечни продукти и яйца.

 

 

Трапезата на Сирница

Вечерта на този ден се прави богата трапеза, около която се събира цялото семейство. На нея задължително се слагат сирене, яйца, вита баница, пържена или печена риба, а също и бяла халва с орехи или фъстъци, вино и ракия.

Не случайно празникът е известен още и като Прошка. Като част от подготовката за дългото изпитание на постите се явява опрощаването между хората. Най-често това се случва именно преди започването на вечерята, като по-младите искат прошка от по-възрастните. Целува се ръка и се изричат думите „Прости!“, а отговорът е „Простено да ти е – от мене и от Бога!“. Смята се, че християните трябва да започнат Великия пост умиротворени, като са се простили и са поискали прошка на всички, с които са били в конфликт или са обидили.

Другият важен момент по време на тържествената вечеря е ритуалът „Хамкане“. Прието е той да се прави в края на гощавката. На червен конец се завързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастната жена в къщата завърта конеца в кръг и всеки член от семейството, главно децата, се опитват да хванат халвата или яйцето с уста, без да го докосват с ръце. Поверието гласи, че който успее, ще бъде жив и здрав през цялата година.

 

Обичаят Клади 

Съществен момент в сирнишката обредност представляват паленето и прескачането на големи огньове, нар. Сиреници. През цялата Сирна седмица момчета-ергени събират клони и царевична шума, които носят на най-високите места около селището. Подреждат клоните и шумата около висок кол, на върха на който в някои райони забучват глава на петел, заклан през Месните заговезни. Вечерта на Сирната неделя те запалват огньовете. Предпазният характер на тези огньове е ясно изразен, както в действията, така и във вярванията, свързани с огъня. Чрез силата на огъня хората вярват, че изгарят злите духове. Смята се, че докъдето стига светлината на този огън, дотам ще има плодородие и през лятото няма да падне градушка. Прескача се от всички за здраве и късмет, а в миналото – и за предпазване от бълхи. Основните участници в този обичай – ергените – прескачат огъня, чернят лицата си със сажди. Край огъня се събират и останалите мъже, жени, деца и също го прескачат. Всеобщо е вярването, че прескочилият заговезнишки огън ще бъде предпазен, пречистен и здрав. Широко известното е и обредното хоро около огъня. То е буйно, с високи подскоци, осмисляно за осигуряване доброто израстване на посевите и особено на конопа.

 

Кукери гонят нечистите сили

Сирни заговезни се свързва и с кукерския обичай и се отбелязва в много краища на България. Върховната изява на тези маскарадни игри обаче се чества в Родопите или по точно с. Широка лъка. Там празникът е известен с името „Песпонеделник“ – това е първият понеделник след Сирни заговезни.

Провежда се на открито в центъра на селото, като млади мъже се обличат в кукерски костюми и маски и обикалят навсякъде, изпълнявайки обредни танци. Празникът включва и ритуал, по време на който кукерите се разделят на две, правят три обиколки и след това двама от тях изпълняват ролята на волове, които орат почвата, а трети от тях е орач. В народните вярвания на родопчаните маските защитават от нечистите сили, а звукът на чановете, окачени около кръста на маскираните мъже, подсилват предпазното им действие.

Теглото на маскировката, с която кукерите изпълняват своите танци, е около 50 кг. Кожите, от които са направени костюмите, обикновено са от овце или кози. Маските, които слагат на главите си, са окичени с рога и са високи близо един метър. Фестивалът в този край съществува от 1977 година.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА