Коледните и Новогодишни празници са едни от най-очакваните от всички дни от годината.
На 24 декември отбелязваме Бъдни вечер, в някои райони на страната наричана Суха Коледа, Крачун, Малка Коледа, Детешка Коледа, Мали Божич, Наядка. Това е вечерта преди Рождество Христово, първата от трите кадени вечери. Нарича се Бъдни от бдение, а може би и от бъдеще, бъднини. И в двата случая символиката е директна – за чудото, което предстои, трябва да бди целият народ. За бъдещето си – също.
Традиции и обичаи
Най-младата булка в семейството трябва да омеси всички пити за вечерята, като освен хлябът за Богородица, тя трябва да приготви хляб за всяко начинание, с което семейството се занимава- за пчелите, овцете и всички останали живи същества, благодарение на които семейството се храни през годината.
А пък бабата в дома, седмици по-рано започва да подготвя дарове за всеки, като най-често това са плетени от нея търлъчки.
Трапезата се подрежда на земята
Разнася се слама, а отгоре се постила черга, върху която се нареждат и всички постни ястия. Освен тях обаче, върху масата е хубаво да се сложи всичко, което земята и животните са дали през годината, включително сланина. Тя не се яде, но е там като знак на благодарност и желание отново да присъства на трапезата и през идната година. Задължително присъстват сарми или постни чушки, варен боб, жито, тиквеник, паница с чесън и оцет, ошав и хляб. Питката се разчупва с краищата нагоре, като знак за успех и за да върви всичко нагоре. Важно е всеки да опита поне по малко от всичко, което е приготвено.
Важно е на този празник цялото семейство да бъде заедно
Съществуват редица традиции и обичаи, изпълнявани в различните райони на страната. Повечето от тях са свързани със благополучието, плодородието и здравето. Ето част от обичаите, които стриктно са се спазвали в близкото минало:
Пвреме на вечерята се заплита едно парче конец от всеки. През следващите дни то се носи при кошерите и се оплита около тях. Вярва се, че така рояците няма да напуснат двора.
Друг обичай е част от сламата от вечерта да бъде завързан на плодните дръвчета на следващата сутрин, за да плодородие през годината.
Чесънът и орехите на масата се приемат като отговорни за здравето и затова е толкова важно всеки да опита от тях по време на празничната вечеря.