Съществуването на малки и средни ферми у нас е под риск

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

Съществуването на много от малките и средни по размер ферми е поставено под риск при положение, че цените на зърнените и маслодайните култури продължат да падат. Основните предизвикателства в краткосрочен и средносрочен хоризонт за българските зърнопроизводители са контролиране на разходите и увеличение на добивите, което е стратегия срещу спада и колебанията на цените. Трябва да се настоява за увеличаване на интервенционните цени на зърното в ЕС, които да бъдат актуализирани към растящите преки разходи.

Това се казва в анализ на Божидар Иванов, експерт в Центъра за икономически изследвания в селското стопанство – CAPA. Докладът бе представен по време на обзорен научно-приложен форум на тема „Развитие на земеделието и тенденции на стоковите пазари“, организиран от Центъра към Института по аграрна икономика и ССА и финансово подкрепен от Фонд „Научни изследвания“, с цялостната подкрепа на Фондация “Америка за България”.

wheat harvest
В последните години се наблюдава намаление на инвестиционната активност в сектора

В последната 1-2 години се наблюдава намаление на инвестиционната активност в сектора и опити за диверсифициране на производството, превантивна реакция срещу ниските цени на зърното, намаляващата печалба и риска от производствени загуби дължащи се на природни и други условия.

За мнозина анализатори 2016 г. вероятно ще бъде дъното на цените на зърнените и маслодайни култури в световен мащаб за последните 5-6 години. През следващата 2017/18 г. се очаква леко повишение. Предвижданията на САРА за българските цени през 2017/18 са да бъдат малко по-високи от средните за текущата пазарна година. Тези цени не включват в себе си глобални климатични, икономически, политически и други аномалии, и са правени при запазване на настоящето политическо и икономическо положение.

Предвижданията на института FAPRI към Университета Мисури са за по-високи цени на наблюдаваните от САРА 5 зърнени и маслодайни култури през 2017/18 год.в ЕС. Цените за пшеница могат да надвишат 165 евро/т., царевица – 155 евро/т, а за слънчогледа – 390 евро/т.

Модернизация при маслодайните

В България в последните години се изградиха нови и се модернизираха много от мощностите за преработка на слънчогледово семе, които вече достигат капацитет от 2,4 млн.т. От април 2014, когато се приеха много от облекченията за внос на стоки от Украйна в ЕС, 9,6% мито за внос на слънчогледово олио в ЕС отпадна, което изправя родните преработвателите пред по-голяма конкуренция, засилваща се и заради обезценката на украинската гривна.

Wheat_1196336f
Браншовите асоциации и съюзи трябва да надграждат създадените си браншови структури с икономическо съдържание.

Зърно-маслодайното производство трябва да се разглежда като добра възможност за развитие на нови икономически цикли и вериги на стойността (преработвателна, целулозна, химическа индустрия и в енергетиката), както и като база за обезпечаване на необходимия фураж, на конкурентни цени за животновъдството. За да се случи това съществуващите в , правейки колективни инвестиции, използвайки и публичните фондове, чрез които да се реализират големи и от обща полза начинания генериращи растеж, добавена стойност и синергия, според експерта.

Необходимо е далновидно използване на научния потенциал, който може да помогне в агротехнологиите, превръщащи се в ключ към съвременната конкурентоспособност на сектора. Също така трябва да се работи за приобщаване обратно на науката към практиката и обезпечаване на необходимия й ресурс за работа ще гарантира сравнителни предимства за сектора на по-добра цена, се казва още в анализа.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА