Румънци се радват на добър улов от Дунава, българският бряг- почти обезрибен

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
6 Минути

Делтата на Дунав в този период от годината гъмжи от щука. Условията за размножаване на вида там са превъзходни и румънските рибари се хвалят с богат улов. Нашите въдичари пък чакат коронавирусът да отмине и да тръгнат към речните ръкави, където слуката им е гарантирана. Това сподели русенският любител риболовец Георги Георгиев, който дълги години оглавяваше Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав за „Монитор“. Самият той преди пандемията ежегодно отивал по десетина дни на риболов в Дунавската делта и познава много добре местата, където щуката и шаранът кълват като луди.

Оказва се, че много български въдичари преди кризата с коронавируса също често са си организирали риболов в делтата, където румънските домакини са улеснили максимално формалностите. За условията може да се намери достатъчно информация в интернет. Трябва да се знаят и офисите на румънската структура по рибарство в Тулча, Сулина, Галац и други населени места по делтата, където може да се купи билет срещу невисока цена за месец или по-дълъг период, обяснява Георгиев.

рибари, турнир, Agrozona.bg

Добра огранизация на риболова

„Румънските ни приятели са организирали много добре нещата. На различни места по каналите в делтата има специални платформи – плаващи хотели, където може да се нощува. От там осигуряват лодки, с които човек да се придвижи до предпочитаното място за риболов. Моите наблюдения са, че по ръкавите има поне 30 такива плаващи хотела за улеснение на въдичарите и на туристите. Разбира се, винаги е добре да имаш и сред местните хора свой приятел, запален като теб по риболова“, казва Георгиев. Имало възможност уловената риба да се съхранява във фризери и рядко се случвало български въдичар да се върне у дома с по-малко от 15-20 кг улов от делтата.

А защо в ръкавите гъмжи от щука, а в нашия участък от Дунав тази риба все по-трудно може да се хване и дори минава за деликатес? Русенският риболовец обяснява, че условията за размножаването й в делтата са много добри. Щуката обичала тихата и плитка вода, където няма течение – това са места с много тръстика, папур и треви, каквито има в изобилие в естествено образуваните езера в делтата. Само в района на Сулина имало шест такива водоема, а общо край трите основни ръкава – Килийския, Сулинсия и Георгиевския, били около 15-16.

Такива условия, за съжаление, в българския участък сега няма заради ниските води.

Но преди 10-15 години, когато нивото на реката през март, април, май, че дори и през юни, се задържаше към над 600 сантиметра спрямо условната кота „нула“, почти всички острови се заливаха. Рибата навлизаше между тревите и върбалаците на залятата земя и хвърляше там хайвера си. Тези високи води тогава се задържаха по-дълго време, рибките порастваха и с отдръпването на водата навлизаха в реката“, обяснява Георгиев. Краткотрайна висока вълна, каквато сега се наблюдава в нашия участък, не била достатъчна за размножаването. Дори и да залее островите, водата бързо ще се изтегли, новоизлюпените рибки нямат време да се развият в благоприятната среда и умират.

БАБХ, риба, Agrozona.bgПочти не се срещат шарани

Риболовците се изненадват, че и шаранът, който доскоро е бил масова риба в нашия участък, почти е изчезнал. Затова нищо чудно и шаранджиите да тръгнат към делтата, ако искат да хванат хубав екземляр. Георгиев казва, че миналото лято край Русе уловил едва пет – шест шаранчета по около килограм, които върнал обратно в реката да пораснат. А едрият шаран вече съвсем бил изчезнал. За сметка на това, през последните години уловът на амур край нашия бряг бил много добър. В делтата трудно можел да се хване, тъй като обичал течението, минавал транзит през ръкавите и намирал добри условия в българския участък.

В този сезон българските въдичари край Дунав пълнят живарниците с масова риба – морунаж, платика, мряна и скобар. Но предстои времето да се затопли и се очаква раздвижването и на другите дунавски риби. Странно е също, че напоследък е изчезнала и таранката, която преди била толкова много, че редовно атакувала стръвта за по-едрите риби. Сега я няма в нашия участък за сметка на изобилието й в делтата. Край българските брегове я няма и сабицата или калъчът, както я наричат местните въдичари. Във времето, когато дунавската вода била чиста, в нашия участък имало много калъч, но със замърсяването изчезнал. Сега някои русенски рибари се хвалят, че хващат на чепаре дребна сабица. Дано това е знак, че водата на Дунав става по-чиста, надяват се те.


ЧЕТЕТЕ ОЩЕ:

Белите риби започнаха да се появяват в БГ водоемите

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА