Риболов в разгара на лятото: Къде и какво ловят БГ рибарите

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

По това време на годината почти не се намират свободни места по бреговете на язовирите

Лятото напредва, а по яз. „Пясъчник” към 8 август така и не се намират свободни места. Биваците са базирани дълготрайно, а въдиците се нанасят на солидна дистанция, на методично захранвани петна. Хващат се ша­рани по тази методика, но със задължителен дълготраен ри­болов. Рибите от всекидневието са каракуди и бабушки, но в летните горещини няма кой знае каква актиност при тях, предаде НЛРС-СЛРБ.

Платики докъм педя се очертават като основен улов по язовира през това лято на язовир “Съединение”. По-рядко излиза нещо по-едро. Рибите вземат бели и торни червеи, предложени с дънни въдици. Ще дойде и някоя каракуда, но те са по-редки. Обраслите плитчини затрудняват риболова, понеже преми­наването на линията през плетеницата от треви винаги крие рискове. Често се случва закачените риби да се възползват от шанса си и да се откачат. Има и доста попчета-досадници.

Изненадващо силен риболов на щуки се получава на по- малкия от двата „Беглика” в Родопите към 8 август. Замятат въдици на тапа с жива рибка, това е утвърдена като печелившата так­тика за щукарите. Преобладават неголеми хищници, но е известно и за хващани щуки по 3-4 кг. За стръв се ползват местните бабушки и костурчета, но в някои дни хващането им с въдица е трудно. На „Големия Беглик” може да се разчита на улов на костури по ръкавите – с въдица на плувка или на спининг.

Едрите платики, с които се прочу язовир “Веринско” в Ихтиманско, отново са на дневен ред. Фидеристи се хвалят с добър улов, с уговорката, че силните периоди са преди обяд, докато все още не е настъпила голяма жега. В по-прохладни дни храни­телният режим може и да се удължи. Възможни са и приятни изненади с шарани в диапазона от 1 докъм 3 кг.

Кротка и предимно маловодна тече Марица през август, но това е нормалното й състояние. Пловдивчани се заба­вляват основно с улов на мрени. В активното време от ня­колко часа на ранина спокойно може да се натрупа улов от двайсетина прилични риби. Ловят ги с еднакъв успех и на фидер, и на плувка, а стръвта е бял червей или мъмрек. Може да излезе и някой скобар, но това все пак е инциден­тен улов в летните дни. Уточняваме, че реката се обитава от маришка мряна, която е подвид на черната мряна.

Някой и друг див шаран вдигна адреналина на рибари по долното течение на река Тунджа от Елхово на юг в посока към гръцката граница. Това все пак са редки случаи. По-вероятно е да се натрупа улов от каракуди в този район на Тунджа. Като цяло обаче реката е пестелива откъм риба това лято, поне такива отзиви се чуват от хора, посещавали я през последния месец. Понякога дори занимавка с дребоъци не може да стане с въ­дица на плувка.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА