Птицевъдите в Германия поставят под въпрос задължителното етикетиране за хуманно отношение

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Според тях това е шамар по цялата месна индустрия

Птицевъдите в Германия поставят под въпрос проектозакона за задължителното етикетиране на месните продукти за степента на хуманно отношение, който бе предложен от министъра на земеделието на Германия Джем Йоздемир. „Настоящият проектозакон не може и не трябва да стане закон в тази форма“, критикува Фридрих-Ото Рипке, президент на Централната асоциация на германските птицевъди.

Проектозаконът се основава на документа с ключови въпроси за държавното етикетиране на животновъдството, представен наскоро от федералния министър Джем Йоздемир. Предвижда се задължителна маркировка върху опаковката на месото, която в бъдеще ще предоставя на потребителите прозрачна информация за това как е отглеждано дадено животно в Германия.

За президента Фридрих-Ото Рипке представеният проект е шамар за германските производители на месо: „Това би направило Германия, с нейните животновъди и компании, напълно неконкурентоспособна в рамките на ЕС като място за животновъдство. Нито една дума не се обяснява на местните фермери как да финансират необходимото преобразуване на оборите си. В допълнение към тези огромни финансови тежести, все още няма разпоредба за задължително обозначаване на произхода във всички маркетингови канали като ясна индикация и оценка на германските стоки. Това не може да работи – особено не във времена на инфлация с ясна тенденция към купуване на по-евтини хранителни стоки.

В проектозакона не е предвидено и приложението за цялото потребление извън дома. „Нашият федерален министър съзнателно забравя да регулира повече от половината пазар. Повече от 50% от продажбите на месо се вливат в тази област. По-специално тук повече прозрачност относно отглеждането и произхода на животните би била особено важна. Да се ​​откаже от задължителното етикетиране има смъртоносна добавена стойност за местното население в дългосрочен план“, продължава Рипке. Чуждестранните стоки със значително по-ниски стандарти за животновъдство ще бъдат обработвани още повече в гастрономията, столовете и търговците на едро и ще изместят германските стоки: „Федералният министър Йоздемир активно задейства вноса на месо с предложението, което стана публично достояние. Това не може и не трябва да е неговото намерение и Бундестагът трябва да предотврати това!“

Президентът отбелязва, че по конституционни причини Бундестагът не може да приеме, че не трябва да се допускат други етикети за вида животновъдство в допълнение към държавния етикет за животновъдство. „Няма да позволим да бъдем забранени от изпитания етикет на Инициативата за хуманно отношение към животните, който вече е добре познат на три четвърти от германските потребители и който присъства в над 80% от храните, съдържащи птиче месо!“ подчертава Фридрих-Ото Рипке.

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА