Пазарите на храни все още са несигурни заради COVID-19

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Пазарите на храни ще се сблъскат с много трудности и несигурност поради COVID-19, но селскостопанският и хранително-вкусовият сектор ще останат сред най-устойчивите на пандемичната криза, отколкото други браншове, се казва в нов доклад на Организация на храните и земеделието на ООН (ФАО).

Докладът Food Outlook предоставя първите прогнози за тенденциите в производството и пазара през 2020-2021 г. за най-търгуваните хранителни стоки в света – зърнени култури, маслодайни култури, месо, млечни продукти, риба и захар.

„Въздействието на пандемията COVID-19 се усеща – в различна степен във всички хранителни сектори, оценени от ФАО. Докато коронавирусът представлява сериозна заплаха за продоволствената сигурност като цяло, нашият анализ показва, че от глобална гледна точка, селскостопанската стоковите пазари се оказват по-устойчиви към пандемията, отколкото много други сектори”, казва  директорът на отдела за търговия и пазари на ФАО.

Основни тенденции и перспективи

Зърнени храниборса, ечемик, Agrozona.bg

Въпреки несигурността, породена от пандемията, първите прогнози на ФАО за сезон 2020/21 сочат добра ситуация в предлагането и предлагането на зърнени култури. Ранните перспективи показват, че глобалното производство на зърнени култури през 2020 г. надминава рекорда за предходната година с 2,6%.

Прогнозира се, че световната търговия със зърнени култури през 2020/21 г. ще бъде 433 милиона тона, което е с 2,2% (9,4 милиона тона) спрямо 2019/20 г. и ще постави нов рекорд. Очаква се разширяване на търговията с всички основни зърнени култури.

Месо

Предвижда се общото производство на месо в световен мащаб да спадне с 1,7% през 2020 г. поради болести по животните, нарушения на пазара, свързани с COVID-19, и дълготрайните ефекти от сушите.

Международната търговия с месо вероятно ще регистрира умерен растеж – но със значително по-бавен темп, отколкото през 2019 г., до голяма степен поддържан от високия внос на Китай.

Международните цени на месото паднаха с 8,6% от януари 2020 г. насам, като най-рязко поевтинява агнешкото месо, последвано от месо от домашни птици, свине и говеда поради въздействието на мерките, свързани с COVID-19, включително произтичащите от това логистични затруднения, рязкото намаляване на глобалния внос търсене и значителни обеми на непродадени месни продукти.

Рибаекспедиция, прогнози, Agrozona.bg

Пандемията COVID-19 ще продължи да оказва сериозно влияние върху пазарите на морски дарове, особено на пресни продукти. Пандемията силно засегна глобалното производство на скариди и сьомга. Сезонът на отглеждане на скариди в Азия, който обикновено започва през април, сега се забавя до юни/юли. В Индия например производството на скариди, отглеждани в стопанства, се очаква да спадне с 30-40 процента.

Също така световното търсене на пресни и замразени скариди намалява значително, в същото време се очаква търсенето на сьомга да спадне с поне 15 на сто през 2020 г. Продажбите на дребно, по-специално на прясна сьомга и пъстърва, са спаднали значително и възстановяването няма да стане бързо.

Захар

Световното производство на захар през 2019-2020 г. се очаква да се понижи за втора поредна година и да падне под прогнозираното ниво на глобално потребление – за първи път от три години. Предвижда се търговията със захар да се разшири, поддържана от ниските цени и възстановяването на запасите в някои традиционни страни вносители.

Досега очакването за световния дефицит на производство на захар за сезон 2019/20 не успя да подкрепи международните цени на захарта, които намаляват от средата на 2017 г. и са под прогнозните производствени разходи за повечето световните производители.

МлякоНОКА, Симеон Караколев, Agrozona.bg

Независимо от сривовете на пазара, причинени от пандемията COVID-19, световното производство на мляко проявява устойчивост и вероятно нараства с 0,8 процента през 2020 г. Очаква се обаче световният износ на млечни продукти да се свие с 4 процента.

Индексите на FAO Food Food се покачват

Докладът сочи подобрения на индексите на цените на храните на ФАО, по-специално на месечния индекс на цените на храните на ФАО (FFPI), широко признат като водещ индикатор за развитието на цените на международните пазари на храни, който се публикува в първия четвъртък на всеки месец.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА