Прибрали сме повече пшеница, но по-малко ечемик и рапица

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

99,4% от площите с пшеница и маслодайна рапица у нас са ожънати към 17-и август, сочи анализът на земеделското министерство, публикуван днес. При ечемика процентът е 99,7%. Спрямо същия период на миналата година продукцията от пшеница бележи увеличение със 7,6%, до 5 740,7 хил. тона, което се дължи на по-големия среден добив. За сметка на това обаче спад има при производството на ечемик и рапица – съответно с 13,7% и 7,1% на годишна база. Причината е предимно намаляване на реколтираните площи, а при рапицата се отчита и леко понижение на средния добив.

Близо 18% е повишението на продукцията от дини спрямо преди година, заради повечето реколтирани площи и по-големия среден добив. При производството на пипер ръстът е 1,4% и се дължи на по-бързия темп на прибиране на реколтата.  По-малко спрямо миналата година е обаче производството на пъпеши, картофи и домати. Спадът е между 1,8% и 42%, най-съществен при доматите.

Анализът отчита, че за сега средните добиви от пъпеши, пипер и домати са с 5,5% до 11,7% по-ниски спрямо миналата година, а при дините има ръст с 4,3%.

При култури като маслодайна роза, ягоди, череши, кайсии и лавандула производството е от 3,5% до 51,6% повече спрямо същото време на 2016 г. Повече от два пъти е ръстът при малините, заради по-ранното прибиране на реколтата и чувствително нарасналия среден добив. Спад с между 2 и 67% има при производството на праскови, круши, вишни, сливи, десертно грозде и ябълки. Причината е по-бавното прибиране на плодовете.
От земеделското министерство регистрират, че при повечето трайни насаждения средният добив от декар е по-голям в сравнение с предходната година, най-чувствително е увеличението при малините – с 62,2% и кайсиите – 45%.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА