През март има пик на предупрежденията за риск по хранителната верига

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

През месец март 2017 г. има пик в нотификациите, изпратени от държавите-членки на ЕС в системата за бързо предупреждение за храни и фуражи за материали, предназначени да влизат в контакт с храни. Тогава са изпратени 14 на брой нотификации за наближаващия външните граници на ЕС пратки от храни и фуражи с различна степен на здравен риск. Общият брой нотификации за периода от януари до март включително е 775, от които 30 са за материали и предмети, предназначени да влизат в контакт с храни. През януари е имало 9 броя нотификации, а през февруари – 7 броя.

Най-значими проблеми са отчетени по отношение на: хром, манган, първични ароматни амини, формалдехид, обща миграция, различни видове влошаване (напр. миграция на багрило; метални фрагменти и др.). Това се казва в анализ наЦентърът за анализ на риска на данните от системата RASFF за периода от януари до март (вкл.) 2017г. относно материали, влизащи в контакт с храни.

Италия, Белгия, Австрия са едни от най-силно нотифициращите държави за периода. Италия се отличава от всички държави с най-голям брой нотификации (15 броя). България не е нотифицирана за споменатия период.

Най-големи са дяловете на нотификациите за отхвърляне на границата (14 броя), нотификациите за предупреждение (8 броя), нотификациите за информация за насочване на вниманието (5 броя), както и нотификациите за информация (3 броя).

При регистрираните проблеми с безопасността на храните, публикувани в RASFF системата относно материали и предмети, предназначени за контакт с храни, най-голям брой нотификации се забелязват за хром, манган, първични ароматни амини, формалдехид, обща миграция, различни видове влошаване (напр. миграция на багрило; метални фрагменти и др.).

В RASFF системата е отбелязана и оценката на риска, която има за цел да сигнализира на управляващите риска по хранителната верига да предприемат съответните мерки. Ето представено разпределението на нотификациите спрямо оценения риск:

6

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА