Предлагаме промени в общите европейски закони заради нодуларния дерматит

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

България предлага промени в европейското законодателство за справяне с болестта нодуларен дерматит по говедата. Предложенията ще помогнат реакцията на ЕС при подобни ситуации да бъде по-адекватна и бърза. Това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева по време на конференция относно заболяването заразен нодуларен дерматит в Европа. Събитието се проведе в София с участието на еврокомисаря по здравеопазване и безопасност на храните Витенис Андриукайтис.

Еврокомисарят ще представи предложенията на България по време на заседание на Постоянната комисия по здравеопазване и безопасност на храните в Европейската комисия, което ще се проведе на 14 и 15 септември. Тогава ще се реши дали ще има облекчаване на регулацията. Ако бъдат приети, част от промените може да бъдат приложени у нас веднага, каза министър Танева.

Европейското законодателство, което важи от 1992 г. трябва да се промени, за да се справим с тази болест, допълни тя. България предлага няколко промени, които да направят по-адекватни реакциите при такива случаи, като например по отношение на ограниченията по повод търговията с животински продукти от животни с придобит имунитет след ваксинация. Има изискване за контрол на такива продукти в търговската мрежа, които смятаме, че трябва да отпадне, каза министър Танева. Други промени са с оглед предпазване от навлизане на заболяването по-нататък в Европа: ваксинация да се получава преди да бъде регистрирано огнище на болестта, и частичен stamping out или унищожаване на животните.

Страната ни в крачка се учеше какво работи и какво не срещу тази болест, поддържахме постоянна връзка с Израел, която се бори с болестта още от 2012 г. В Гърция все още имат проблеми, но при тях няма поголовна ваксинация като при нас, каза още министър Танева. Затова научната работа върху болестта продължава.

Всички държави членки на ЕС са получили общо 475 000 дози ваксини, 150 000 от които са дадени на България. Борбата със заболяването обаче продължава в други страни. В хода на епизоотията в България открихме две конкретни насекоми, вид кърлеж и муха, с което се доказва, че болестта се пренася векторно. Научните изследвания продължават.

Следващата година отново ще се прави ваксинация у нас и по тази тема имаме предложения, каза още министър Танева. Част от тези регулации са предмет на решение на Европейската комисия, друга на Световната организация за здравето на животните, но и там ще задействаме промени, които смятаме, че трябва да се направят.

България е добър модел за другите държави за това как да се справят с болестта, тя може да послужи като платформа за сътрудничество за държавите от Източна Европа, каза еврокомисарят по здравеопазване и безопасност на храните Андриукайтис. Ще обсъдим как да подобрим отпускането на финансови средства в рамките на бюджета на ЕС, който ще се решава през 2017 г., допълни той. По отношение на изследователската работа в рамките на програма Хоризонт 2020 също се обсъждат допълнителни мерки, които да бъдат предприети. Така беше с африканската чума по свинете, когато отпуснахме допълнителни средства.

На 2-та седмица от избухването на заболяването ЕК ни прати ваксини, правителството отпусна 15 млн. лв., с които разплатихме всички дейности свързани със заболяването, припомни министър Танева. Оттук нататък България има право да поиска да й бъдат възстановени  между 55% и 75% от разходите за справяне с болестта.

За трите месеца, в които страната ни се бори със заболяването са евтанизирани 2800 крави в 217 огнища, като в структурата на тези ферми 55% са с крави до 10 броя, т.е. с ниски нива на биосигурност, въведени в стопанствата.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА