Полезна, но трудна за изпълнение

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Схемата за държавна помощ за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците е полезна, но трудна за изпълнение. Тя се прилага доброволно и стопаните могат да кандидатстват по една мярка или по няколко, или въобще да не кандидатстват, ако преценят, че не могат да изпълнят изискванията. „Ние имахме предложения за промени на схемата, но по-голямата част от тях отпаднаха и схемата беше нотифицирана. Част от мерките са тежки за изпълнение и много колеги смятат, че няма да ги изпълнят.“, това заяви за „Агрозона“ проф. Димитър Белоречков, председател на Съюза на птицевъдите в България.

Друг проблем е, че експертите на място не винаги могат да предадат на птицевъдите ясно условията по схемата. Обясненията, които се дават на хората, не са поднесени по разбираем начин или хората не могат да покрият нормативите, или пък просто нямат икономически интерес да ги прилагат, допълни проф. Белоречков. Не може да се направи мярка, която да съчетава икономическа ефективност с хуманно отношение, по неговите думи.

Ангажиментите по схемата надхвърлят изискванията на нормативното законодателство. „Целта е нашите ферми и нашата продукция да се отличават от конкурентите с по-високо качество и по високи стандарти на производство. Не е случаен нарастващия интерес към български  птицевъдни продукти  от съседните страни членки на ЕС и някои трети страни. Той е провокиран именно от високото качество на нашите продукти и високите стандарти на производство.“, коментира за “Агрозона” Ивайло Гълъбов, птицевъд и член на УС на Съюза на птицевъдите в България.

Фермерите искат електронно правителство

„Успях да кандидатствам по мярката, но беше инфарктно, докато събера всички необходими документи.“, коментира Иван Калчев, птицевъд от Троян. „Без тази мярка бихме фалирали. Полезна е, но има сериозни недостатъци. По цял ден ние сме при животните и нямаме възможност да отделим времето, което се изисква за подаване на документи.“, допълни той. Информацията, която подават експертите, също не е разбираема, категоричен е фермерът.

„Нашите колеги в Полша и Румъния взимат по-големи субсидии от нас и ние не сме конкурентни. Освен това тук няма съвестни работници, имаме трудности и при изплащането на лихвите по кредити.“, обясни Иван Калчев.

„Мярката е полезна, трудности нямаме.“, коментира Даниел Стаменов, птицевъд от Костинброд. Имаше рестрикции в бюджета, но не мога да кажа нещо конкретно, докато не получим договорите, за да разберем до колко са орязани.“

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА