Полетите на дроновете в Европа стават под специален режим

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Новите правила на ЕС за безпилотните летателни апарати влязоха в сила от януари 2021 г.

Нови правила за управлението на безпилотни летателни апарати започват да важат от началото на тази година. Дроновете с камера или с маса над 250 г трябва да бъдат регистрирани, а хората, които ги управляват трябва да имат специално разрешително за това. Тези нови изисквания ще спрат ли употребата на дронове в земеделието или ще улеснят пътя към дигитализацията?

 

Какви са изискванията

Европейските фермери, които искат да ползват легално безпилотни авиационни апарати, трябва да съблюдават нов ред от правила. За Германия това е да се регистрират във Федералното управление на гражданската авиация до края на април 2021 г. Също така собствениците на много дронове трябва да получат и потвърждение за компетентност от ЕС, което може да се нарече и книжка за управление на дрон, съобщава порталът Аgrarheute.

Към новото постановление за дроновете се прилагат различни преходни периоди, които, според мнението на фермерите, усложняват много нещата. Най-важното изменение се явява разделението на безпилотните летателни апарати на три категории, основавайки се на теглото на дроновете и отдалечеността на полета от хората: открита, особена, при условия на потвърждение, според класификацията на дроновете (C0-C4).

 

Най-малките са най-свободни

Откритата категория е за най-леките дронове, като за тях е предоставена възможност да летят дори и без операционни лицензии, но в същото време трябва да съблюдават следните правила: максималната височина над земята не трябва да е повече от 120 м; човекът, който управлява дрона да има пряк визуален контакт през целия полет или да е активиран режим на проследяване; минималната възраст на управляващия да е 16 години; забранено е превозването на опасни товари, както и предметите да не могат да бъдат изпускани.

Всеки, който управлява тежки дронове, а повечето фермери имат именно такива безпилотни устройства, трябва да се регистрират в качеството си на оператор и да получат право на управление на дрон – сертификат за компетентност ЕС A1/A3.

Ново се явява изискването всички оператори да бъдат регистрирани, ако те управляват дрон с максимална летателна маса от 250 г или по-малко, ако те са снабдени с камера.

В частност това означава, че ако фермерите използват добре известните и популярни дронове, такива като DJI Phantom или DJI Mavic, те са длъжни да се регистрират по съответния ред. Например, всеки собственик на малкото устройство DJI Mini не може да работи с него без получаването на лицензия: дронът макар и да тежи по-малко от 250 г, в него има поставена камера, което го прави автоматично устройство под отчет.

Срокът на регистрация е поставен като не по-късно от 1 май 2021 г. Докато засега услугата по регистрирането е безплатна, то вероятно на по-късен етап може да изисква такса от 20 до 50 евро.

Това, което си остава все още валидно обаче е застраховането: независимо дали е играчка или професионален безпилотен летателен апарат, преди първия полет на дрона трябва задължително да сключите полица за застраховка.

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА