Чистенето на нивите няма да е достатъчно за подпомагане, разширяват списъка на недопустимата растителност

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Вижте кои са недопустимите видове за признаване на постоянно затревени площи

Нуждата от усъвършенстване и прецизиране на някои правила по прилагането на схемите и мерките за директни плащания наложиха промяна в няколко приети наредби, проектите за които се обсъждат до 21 февруари 2022 г, научи Агрозона от земеделското министерство. Първата от тях е Наредба № 105 от 2006 г. за условията и реда за създаване, поддържане, достъп и ползване на Интегрираната система за администриране и контрол, както и на свързаните с интегрираната система за администриране и контрол Наредба № 2 от 2018 г. за критериите за допустимост на земеделските площи за подпомагане по схеми и мерки за плащане на площ (обн., ДВ, бр. 29 от 2018 г.) (Наредба № 2 от 2018 г.) и Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани (обн., ДВ, бр. 10 от 1999 г.) (Наредба № 3 от 1999 г.).

В първата наредба заради промени в структурата и названието на земеделското министерство се прецизират текстовете, свързани с това.

По-важна за стопаните е втората наредба – Наредба № 2 от 2018 г., текстовете в която са прецизирани с цел избягване на нееднозначно тълкуване на всички условия за допустимост за подпомагане на заявените площи и привеждане в пълно съответствие с указанията на Европейската комисия относно недопустимостта за подпомагане на площи, заети от обекти, изградени от човека. С изменението на наредбата се внася по-голяма яснота относно растителността, която не може да се включва във видовия състав на постоянно затревените площи. Добавените растителни видове са част от нежеланата плевелна и рудерална растителност, както е определена в агрономическата литература. За да се спрат практиките по поддържане на земеделските площи в състояние, годно за производство, с дейности, които не са достатъчни по смисъла на чл. 4, параграф 1, буква “в”, подточка “ii)” от Регламент (ЕС) № 1307/2013, е изрично посочено, че извършването само дейности по премахването на камъни, дървесна, храстовидна и нежелана растителност, включително чрез използване на методи и машини, които водят до увреждане на почвената покривка и промяна в екосистемите не изпълняват изискванията за допустимост на тези площи. В тази връзка е заличен текст от чл. 10, ал. 2, т. 1 на Наредба № 2 от 2018 г.

Списъкът с недопустима компактно разположена нежелана, плевелна и рудерална растителност е разширен с видовете папратовидна (Polypodiopsida), чемерика (Veratrum spp.), айлант (Ailanthus altissima), къпина (Rubus spp.), клек (Pinus mugo), хвойна (Juniperus spp.), аморфа (Amorpha fruticosa), драка (Paliurus), паламида (Cirsium arvense), магарешки бодил (Carduus nutans, C. thoermeri), тревист бъз (Sambucus ebulus), бодлива метличина (Centaurea calcitrapa), ветрогон (Eryngium campestre), алпийският лапад (Rumex alpinus), които са записани в проекта за промяна на Наредба № 2 от 2018 г.

В последната наредба – Наредба № 3 от 1999 г. се заличават текстове, с което ще се постигне по-голяма гъвкавост относно съдържанието на информацията за регистрираните земеделски стопани, подали попълнена декларация по приложение № 3 към чл. 8, ал. 4 от наредбата. Предвид стартиралата стопанска година и с цел намаляване на административната тежест, действащите образци на регистрационна и анкетна карта в Наредба № 3 от 1999 г. ще бъдат валидни до края на периода за пререгистрация за стопанската 2021/2022 година, като промяната в името на министерството в образците ще бъде отразена за новата стопанска година, пише в мотивите за промяна на документите.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА