Нови критерии за допустимост на земеделските площи за подпомагане предлагат от МЗХГ

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Проект на Наредба за критериите за допустимост на земеделските площи за подпомагане по схеми и мерки за плащане на площ е публикувана на сайта на аграрното министерство за обществено обсъждане, което трябва да приключи на 11 март. С този документ се уреждат критериите за класифициране на земеделските площи, условията за допустимост за подпомагане на земеделските площи, както и и допустимите за подпомагане елементи на заобикалящата среда в земеделските площи.

В проекта на наредба се прецизира периодът, в който трябва да бъде извършена почвената обработка на земите оставени под угар като се въвежда и начална дата. От възможните подходи за избор на начална дата на този период, за Република България най-подходяща дата за стартиране на периода е началото на календарната година (1 януари), тъй като се приема, че подпомагането на земеделските стопани по директни плащания обхваща периода от 1 януари до 31 декември.

Освен това се предлага отпадане на съчетаването на временни и постоянни затревени площи (в наименованието на номенклатурата на културите от код 314000 отпада „временни пасища“) в рамките на една категория и създаване на отделна група „временно затревени площи“ в обработваемите земи.

Въвежда се изключение по отношение на изискването 70% от растенията в трайните насаждения да са живи (неизсъхнали) за ягодоплодните видове и многогодишните медицински и ароматни култури, тъй като в обхвата им влизат култури, различни от дървесните, които по спецификата на жизнения цикъл на културата са трайни многогодишни насаждения, но по същността и нивото на механизация на агротехническите мероприятия се доближават до обработваеми земи.

 

Кои площи не са земеделски

 

Съгласно текста на наредбата не са земеделски площи следните терени – необработваемите площи, непригодни за извършване на земеделска дейност – захрастени територии, дерета, оврази, полски пътища, прокари и просеки;
териториите, заети от гори; урбанизираните територии – градски структури, застроени площи извън населените места, гробищни паркове, други инженерно-технически съоръжения (соларни паркове, паркинги, производствени площадки и др.) и зони за спорт и отдих (писти, паркове, стадиони, хиподруми, голф игрища и др.); водните обекти и прилежащите им площи – реки и речни корита, езера, язовири, блата, канали, рибарници и др., нарушените терени – кариери, открити рудници и табани, сметища и хвостохранилища; транспортната инфраструктура и прилежащите към нея територии – пътища с трайна настилка, железопътни линии, летища и др.; голи и ерозирали терени – заети от пясъци, чакъл и голи скали, както и площи с нормативни ограничения за извършване на земеделска дейност – резервати, военни обекти и др.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА