Планински спасител: Животът ни при попадане в лавина е в ръцете на другарите от групата

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Стане ли дума за общуване с природата през зимата, едва ли има по-голямо удоволствие от спускането със ски по склонове и долини, покрити с девствен сняг. Разбира се, за да се усети истинската радост от карането в необработени терени, трябва първо да се овладее пистовото каране.

Внимателна преценка

За по-умерените любители на зимната планина е важно преди всичко да са преценили добре маршрута, своите сили, здравословното състояние и екипировката, тъй като за тях през зимата най-сериозната опасност е от загубване, преумора и преохлаждане.

Дори и най-познатият маршрут понякога става неузнаваем в гъста мъгла и виелица, а при дълбок сняг времето за придвижване може да се удесетори. В такава ситуация безценни могат да бъдат GPS-ът и – което е много съществено – добре зареденият телефон за връзка със спасителите. Притежателите на телефон с вграден GPS трябва да знаят как да разчетат своите координати. Това каза за „Агрозона“ проф. Орлин Стойчев, доброволец към Планинската спасителна служба към БЧК и инструктор по планинско спасяване.

Извън пистата

За тези, които ходят зимно време във високата планина или карат извън пистите, е много важно да се научат да разпознават лавинната опасност. Да знаят при какви метеорологични условия тя рязко се покачва – по време и след интензивен снеговалеж, при рязко затопляне, след силен вятър, който натрупва т.нар. снежни дъски на подветрените склонове.

Когато планинарят се движи зимно време, трябва да следи за характерни признаци за висока лавинна опасност – спонтанно паднали лавини по склоновете, отцепване на малки снежни дъски под краката, внезапно пропадане и слягане на снежните пластове при натоварване с характерен звук “вуум”.

Тези знания се трупат постепенно и не само от личен опит. В последните няколко години Българската асоциация по ски свободен и екстремен стил (БАССЕС) развива активна дейност по лавинно обучение. На техния интернет сайт могат да се прочетат и бюлетини за степента на лавинна опасност. През последните години и Планинска спасителна служба (ПСС)  се ангажира с публикуването на бюлетин за лавинната обстановка.

Най-важното

Най-важното за всички хора, практикуващи зимни спортове, е да знаят, че животът им при попадане в лавина е в ръцете на другарите им от групата. Ако са сами, нямат никакъв шанс. Ако другарите им, останали извън лавината, не ги открият в първите 15-30 минути, шансовете за оцеляване рязко спадат.

За съжаление ПСС може да се отзове на сигнал за лавинно нещастие не по-бързо от 1-2 часа, когато вероятността за намиране на жив под лавината е под 5%. Напоследък все повече хора, особено екстремни скиори и бордисти, използват т.нар. лавинни уреди – малки предаватели/приемници, които се носят прикрепени към тялото от всеки от групата и с които останалите извън лавината могат бързо да локализират затрупаните. Навлизат и други системи за защита като т.нар. ABS раница, нещо като въздушна възглавница, която човек задейства при нужда и тя му помага да остане на повърхността на движещите се снежни маси.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА