Петият млечен кооператив в Германия продава 25% от сиренето в Италия

Лилия Александрова
Лилия Александрова
7 Минути

Пармезан и моцарела са традиционни италиански сирена, в производството на които обаче са се специализирали германците и по-точно баварците. Млекопреработвателният кооператив Bayernland има дял от 25% на пазара за тези сирена в Големия Ботуш. През 2016 г. износът на моцарела възлиза на 60 млн. топчета – по едно за всеки италианец, се шегува Алберт Дес, който от 25 години е председател на УС на фермерската организация.Той посети България, за да участва в дискусия за реформата на Общата селскостопанска политика след 2020 г. Форумът бе организиран от Балканската земеделска камара с подкрепата на фондация „Конрад Аденауер“.

През 2016 г. стойността на износа на млечни продукти Bayernland възлиза на 800 млн. евро, а продукцията възлиза на 300 000 тона млечни продукти. 50% от продукцията на млечния кооператив се изнасят.

Съществени разлики

сирене1
Германците продават на италианците качествено сирене

2/3 от млякото, което се произвежда в Германия, идва от кооперативи, и 1/3 от частни фирми като Meggle и Muller. „Знам, че идеята за коопериране има негативно значение.“, каза Алберт Дес и подчерта една основна разлика между кооперативите от комунистическото минало на страната ни. Германецът Фридрих Вилхелм Райфайзен, който основава първите земеделски кооперации в Германия и Карл Маркс, комуто е идеята за създаването на земеделските кооперации в Русия, са израснали по едно и също време, но двамата са имали коренно различни идеи за организацията на тези структури, посочи евродепутатът. Предимството на кооперациите в Германия се състои в това, че фермерите могат да решават какво да се случва с тях, независимо с какъв капиталов дял участват.

Организацията притежава 40% собствен капитал и по думите на Алберт Дес не е силно зависима от банкови кредити. Членовете, които наброяват 4 000 души, правят първоначална вноска от 45 евро на 1 000 л. мляко и винаги могат, ако решат да излязат от кооператива, да си я получат обратно. Кооперацията има председател, управителен съвет и надзорен съвет, като последният се състои от 25 фермери, които контролират работата на първите два. Трудно е да се съберат всички заедно на съвет, затова излъчват свои представители, които взимат участие в управителния съвет. Ако членовете не са доволни от управлението, могат да изискат оставката му или на отделни негови членове. Служителите на кооператива наброяват 1 200. Имат клон в Италия.

Пътят от фалита до успеха

beef
Фермерите в Германия също имат трудности

Алберт Дес споделя, че преди 25 години, когато е встъпил в длъжност като председател на УС на кооператива, предприятието е било пред фалит. Тогава той предлага на управителите да се направи тясна специализация на производството, защото до тогава са се произвеждали почти всички видове млечни продукти. Решавайки да правят основно сирене и масло за износ, те успяват да повишат рентабилността на бизнеса. Имат 5 мандри в Германия и в баварските Алпи произвеждат сирене така, както в миналото. Изкупуват млякото на 10 местни фермери на цена от 50 евроцента/л.

Получили са разрешение от италианските власти да произвежда сирене в Амберт и вместо транспортираните до тогава 44 хил. тона мляко сега се изнасят само 4 хил. тона под формата на сирене. Днес имат склад във Верона, което им дава възможност да реагират до 48 часа на поръчки за доставки в Италия.

Октоберфест в САЩ

„Знаете ли, че ние имаме само един Октоберфест, а в САЩ го празнуват 185 пъти в годината и държат да имат сирене пармезан.Ние нямаме опасения от сключването на търговското споразумение със САЩ просто, защото нашите продукти са по-добри. Сега доставяме по един контейнер сирене пармезан за САЩ седмично и бихме искали да изнасяме повече.“, заяви Алберт Дес.

„Имахме силен спад в цените на млякото и все още те не са се възстановили достатъчно. В Германия цената достигна 22 евроцента. Наблюдавам, че големи мандри останали от комунистическо време, фалираха по време на кризата през миналата година. Сред малките също имаше фалити, но средно големите животновъди запазиха производството си и имат добри шансове да продължат да произвеждат мляко.“, обясни той.

Борбата с търговските вериги

„Огромното влияние на търговските вериги в Германия е сериозен проблем за нас, защото не се отнасят коректно към малките производители.“, каза още Алберт Дес, който е евродепутат и член на член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони и на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните в Европейския парламент. В Германия кооперативът няма право да рекламира продуктите си със своята собствена марка, защото това правят веригите. „Продават нашите продукти под собствената марка, докато в Италия ние инвестираме милиони в реклама и това ни се възвръща. Затова като член на Европейския парламент аз направих предложения за промени в европейското законодателство, които ще ограничат пазарната сила на тези големи вериги.“, обясни АлберДес. Като евродепутат той е предложил промени в европейското законодателство, които да защитят малките производители в отношенията с големите търговски вериги. Еврокомисарят по земеделие Фил Хоган се ангажира до

67
Статията е публикувана в 67 брой на списание Агрозона

края на 2017 г. да представи законопроект с промени, каза още Алберт Дес.

Над средното ниво по подпомагане в ЕС сме

„Работим за това да се облекчи административната тежест за фермерите. ОСП стана твърде сложна. Моят син пое управлението на семейната ферма. Обработваме 140 ха ечемик, който продаваме на пивоварни, и царевица за производство на ток в биогаз инсталации. Усещаме колко сложни са процедурите за кандидатстване за европейско подпомагане.“, каза евродепутатът и допълни, че директните плащания за животновъдите в България са 396 евро/ха, което може да се сравни с 248 евро/ха в Бавария. Това поставя страната ни над средното ниво в Общността. Подпомагане обаче ще се свие с 3,6 млрд. евро, ако Великобритания, която досега внасяше 9 млрд. евро в бюджета за земеделие, излезе от ЕС.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА