Пазарите на БГ вино се свиват, рекорден ръст във вноса на унгарско вино

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

През 2019 г. износът на вино възлиза на 25,050 млн. литра, което е със 7,3% под нивото от предходната година, посочват експерти в Аграрен доклад 2020, публикуван от Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ). Поради увеличение на средната износна цена със 17%, до 1,40 евро/литър обаче, в стойностно изражение експортът нараства с 8,5%, до 34,952 млн. евро.

Основен пазар за българските вина през 2019 г. остава Европейският съюз, където са реализирани общо 20, 297 млн. литра (81% от целия износ) – с 13,1% по-малко спрямо 2018 г. Подобно на предходни години, най-големи количества са насочени за Полша – 10,144 млн. литра, което представлява около 50% от изпращанията за ЕС количества вино въпреки намалението от около 30% на годишна база. Многократно увеличение на годишна база се отчита при изпращанията заХърватия, Словакия, Латвия и Италия, докато чувствително намаление е налице при Франция с 91,2%.

Износът за трети страни през 2019 г. бележи ръст от 30,2% в сравнение с предходната година, възлизайки на 4,753 млн. литра. Около една трета от количеството е реализирано в Русия. Наблюдавасе значително увеличение на експорта на вино за Япония (с 49%) и някои африкански държави като Кот д’Ивоар, Бенин и Нигерия, докато пратките за Русия се свиват с 2,7%.

По отношение на вноса доставките на вино от ЕС нарастват с 13,2% на годишна база, до 6,842 млн. литра, което представлява 75,8% от общия внос за годината. Традиционно, най-значителни количества са внесени от Франция, Испания и Италия, като и при трите държави се отчита увеличение спрямо 2018 г., достигащо до 72,4% при италианските вина. Прави впечатление сериозният ръст през годината на вноса от Обединеното кралство и Унгария – от около два пъти и половина и над девет пъти, достигайки 96 000 литра. От друга страна, количествата, доставени от съседните Румъния и Гърция намаляват. От трети страни през 2019 г. са внесени общо 2,179 млн. литра вино – с 13,3% по-малко спрямо предходната година, главно поради спад на доставките от Северна Македония с 33,3%. В същото време, вносът от други основни доставчици сред страните извън ЕС като Нова Зеландия и Чили се увеличава съответно с 15,9% и 13%. След отчетен спад през предходните две години, импортът на вино от Молдова нараства близо седем пъти на годишна база.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА