Пандемията увеличи износа на селскостопански храни от ЕС за Китай

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

 

През февруари 2020 г. се появиха редица предизвикателства пред търговията с хранителни стоки на ЕС, включително пандемията Covid-19, тарифите на САЩ и излизането на Великобритания от ЕС. При тези условия износът на селскостопански храни в ЕС достигна месечна стойност от 15,1 милиарда евро (увеличение с 4,6% в сравнение с февруари 2019 г.), докато стойността на вноса достигна 9,8 милиарда евро (0,7% над нивото през февруари 2019 г.).

Въпреки предизвикателствата някои продукти и пазари за доставки отбелязаха ръст на търговските стойности, се посочва в месечния доклад за търговия за февруари 2020 г., публикуван от Европейската комисия.

излишък, търговия, Agrozona.bgПандемията от COVID-19 не се отрази негативно на износа на селскостопански храни от ЕС за Китай, а напротив: месечните стойности нараснаха с 291 милиона евро в сравнение с февруари 2019 г. Ръстът в голяма степен бе обусловен от износа на свинско месо, храна за кърмачета, карантии, пшеница и фуражно зърно.Увеличения са регистрирани и в износът за Алжир (с 110 милиона евро), Саудитска Арабия (84 милиона евро) и Япония (увеличение с 69 милиона евро).

През първия месец на преходния период за Brexit стойността на износа на ЕС за Обединеното кралство е спаднала с 364 милиона евро, въпреки че ЕС търгува с Великобритания при условията на единен пазар. В САЩ тарифите за продукти от ЕС като вино, сирене и зехтин допринесоха за намаляване на стойностите за износ на селскостопански храни с 66 милиона евро. Намаления бяха регистрирани и за Хонконг (спад с 48 милиона евро) и Ливан (надолу с 36 милиона евро).

Спад в стойността на износа на вино

Увеличението на търсенето на какаови зърна в ЕС доведе до скок с 82 милиона евро на месечната стойност на вноса на продукти от Кот д’Ивоар. Увеличенията бяха регистрирани и за Канада (с 74 милиона евро) и Индонезия ( увеличение от 60 милиона евро). Въпреки това стойността на вноса от Обединеното кралство намалява с 113 милиона евро, докато спад е регистриран и за Аржентина (с 62 милиона евро) и САЩ (с 55 милиона евро).

Повечето селскостопански и хранителни продукти в ЕС претърпяха спад в стойностите на месечния си износ в сравнение с февруари 2019 г. Най-забележимо е свиването при вино (намаление с 142 милиона евро), сурови кожи и кожи (намаление с 34 милиона евро), спиртни напитки и ликьори (надолу 32 милиона евро), памук (спад от 31 милиона евро), захарно цвекло и тръстика (намаление с 31 милиона евро). Въпреки това стойността на износа на някои продукти се увеличи, като свинско (увеличение с 278 милиона евро), пшеница (с 228 милиона евро) и фуражни зърна (скок от 145 милиона евро).

Ръст в стойността на вноса на растителни масла

Малък брой продукти отбелязаха повишение на стойностите на месечния им внос, включително растителни масла (скок с 138 милиона евро), пресни и сушени тропически плодове (с 98 милиона евро) и маслодайни семена, различни от соята, където има увеличение до 69 милиона евро. Сред продуктите, чиито стойности на вноса са спаднали, най-голямо намаление е регистрирано за кюспе (намаление с 219 милиона евро), зърно (спад с 107 милиона евро) и пшеница (спад от 83 милиона евро).

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА