Отглеждане на шафран – топ 9 съвета

Лилия Александрова
Лилия Александрова
9 Минути

Отглеждане на шафран – защо тази дейност е толкова доходоносна? В древността заради подправките, които са били скъпи, колкото златото, са направени повечето търговски пътища. Интересно е доколко ситуацията се е променила оттогава. Като цяло бизнес идеята за отглеждане на шафран е приемлива и в наши дни. За шафрана често се говори като за подправката, чиято парична стойност е по-висока от теглото й в злато. Толкова е скъпа, че човек с право може да се зачуди „Мога ли сам да отглеждам шафран?“. Отговорът е „Да“, отглеждането му в градината на двора е напълно възможно. Основен недостатък е малкото количество, което се получава и което всъщност прави тази подправка най-скъпата в света.

1. Необходими са подходящи условия за отглеждане на шафран

Добрите градинари съветват да купуваме луковици от лицензиран производител или вносител. Препоръчително е да направим това точно преди да решим да засаждаме, за да бъдат пресни луковиците. Размерът на луковичките наистина е важен, според градинарите. Средното тегло на луковичка трябва да бъде поне 5 грама.

lukovici shafranШафранът не обича глинести почви, затова почвата ни трябва да бъде добре дренирана и огрявана от слънчевите лъчи през по-голямата част от деня. Също така е необходимо да я окопаем поне веднъж преди да садим. Ако почвата не е добре дренирана, ще започнат процеси на гниене на луковичките.

2. Садете луковичките скупчени

Освен необходимостта от добре дренирана почва и слънчево място, на което да растат, шафрановите луковички не са претенциозни за друго. Добре е да бъдат засадени на дълбочина и около 8 см до 13 см на разстояние 15 см една от друга.  Всяка луковичка трябва да бъде поставена в отделна дупка и след това засипана с пръст.

България, Китай, Agrozona.bg

3. Почвата да не е блатиста

Когато избирате колко луковици да засадите, имайте предвид, че за да се получи един грам от подправката са необходими 150 цвята от минзухар. Всяка година растението ще се размножава от само себе си. За наторяване може да се използва компост или нарязани листа, които ще дадат на луковичките необходимите хранителни вещества, за да оцелеят през зимата. Ако притежавате 1 хектар земя, може да съберете до 20 кг от скъпия продукт. Цената на дребно на “червеното злато”, разбира се, е по-висока от цената на едро. На обикновените пазари едва ли може да се намери шафран на цена под 10 долара за грам.

Това растение изисква специална температура при отглеждането. Трябва да има добро осветление и достатъчно слънце. Почвата е по-добре да бъде плодородна и дренирана. Основното изискване е да не е блатиста! Шафранът е специална подправка и почти няма да вирее, ако го посадите в една и съща почва повече от 5 години. Реколтата няма да бъде рентабилна, тъй като почвата ще бъде напълно изчерпана.

4. Може да го засадите и в саксии

Ако в градината имате гризачи или други неприятели на растенията, може да засадите луковичките в саксии или големи варели. Каквато и да е формата на саксиите, които ще изберете, задължително е да пробиете на дъното дупки за дренаж.

Отглеждането става също по-лесно в контейнери. Сами можете да си направите такива, като за това трябват само няколко неща, които може да си набавите от специализирания градински център: плътна платнена материя, пластмасови щайги и здраво тиксо.

otglejdane na shafran v konteyneri

За да направите един контейнер, първо отрежете платно със съответния размер, който да покрива добре стените на вътрешната част на касетката. Облепете добре с тиксо и ако е необходимо, повторете същото с още едно платно, за да постигнете по-добра плътност на покритието.

5. Изпреварете студа

Необходимо е да сте готови със засаждането преди да дойде студеното време и пръстта да замръзне. За най-добри резултати направете това 6-8 седмици преди първите зимни студове, което е към октомври или ноември.

6. Поливане през есента

Шафранът цъфти през есента и тогава е важно да поддържате почвата влажна, но не прекалено наводнена. Започнете да поливате веднъж до два пъти седмично. Няколко пъти в седмицата проверете влажността на почвата. На няколко сантиметра под почвата тя не трябва да е наводнена, но влажна. В зависимост от това, поливайте веднъж в седмицата или увеличете поливанията до три пъти седмично.

zasajdane na shafran

7. Торете веднъж на сезон

Торенето може да бъде веднъж на сезон. Ако пролетта е кратка и топла, торенето може да бъде направено в началото на пролетта. Ако пък пролетта е дълга и времето е променливо, добре е да се наторява, след като луковичките цъфнат. Това ще даде възможност на луковичките да натрупат въглехидрати, които ще им помогнат да оцелеят през следващата година.

8. Иска се търпение

Необходимо е търпение, за да бъде успешно отглеждането на шафрановите луковички. По природа те са издръжливи и устойчиви на вредители и болести. От всяка луковичка обаче излиза само едно растение, а всяко цвете произвежда по 3 близалца. Така в края на беритбата ще имате съвсем малко количество от апетитната подправка.

В някои случаи първите цветчета се появяват от 6 до 8 седмици след засаждането на луковичките, а понякога това стана едва на следващата година след засаждането. Също така е възможно да засадите през пролетта и да получите цветчета през есента.

blizltsa na shafran

9. Внимателно събиране и сушене на близалцата

Най-подходящото време за събиране на близалцата е през слънчеви дни, когато цветчетата са напълно разтворени. Това става само на ръка, с пръсти или с пинсети. Реколтата се оставя да се изсуши върху хартия, която трябва да бъде сложена на топла и сухо място. Достатъчни са около 3 дни, за да изсъхнат напълно. Като поставите близалцата в бурканче, може да запазите доброто им състояние до 5 години.

Шафранът в готварските рецепти

Когато искате да използвате подправката в рецепти, необходимо е предварително да го натопите в гореща течност, например мляко, вода или смес от двете. Дръжте го натопен 15 до 20 минути и след това вече може да прибавите течността към готварската рецепта. Ако искате да получите по-наситен цвят на храната, използвайте не само течността, а и близалцата. Шафранът е вкусна подправка за ориз, супи, сосове, картофи, различни печива и други ястия.

shafran

За бизнеса

САЩ е най-големият потребител на шафран в света. Минзухарът е високо ценен в страната не толкова като подправка, колкото като съставка на продукти в медицинската индустрия. Ценността на цветето, според американските учени, се състои в химическия състав на близалцата. Три са ценните съставки на близалцата и това са пикрокроцин, кроцини и сафранал. Колкото по-концентрирано е съдържанието им в близалцето, толкова по-добро е качеството. Тези химикали са ценни заради антиканцирогенните си ефекти, поради което наистина са скъпи. Във всеки грам от подправката се съдържат 7 милиграма пикрокроцин, а цената на всеки милиграм от него достига $300. Веществото е едно от основните съставки на продукти, които се използват в алтернативното лечение на рак.

Историците датират шафрана през 2 600 г. пр. Хр. до 1 100 г. пр. Хр. Съвременните оценки за развитието на пазара на минзухара в света са продажбите да достигнат стойност от $2 до 2025 г. Около 90% от шафрана, който се търгува на световния пазар, включително 20 тона внос в САЩ, се произвеждат в Иран, Испания и Италия.

shafran brane

Бизнесът в България

Повече за инвестицията, която са направили производители на шафран в България може да видите ТУК.

Как Ерджан Хюсеин от село Пещерско близо до Айтос е направил първите стъпки в отглеждането на шафран прочетете ТУК.

Модерното отглеждане на шафран беше акцент в брой 81 на списание „Агрозона“.

Гледайте поне 1 декар с шафранов минзухар, за да е рентабилно

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА