Гледайте поне 1 декар с шафранов минзухар, за да е рентабилно

Агрозона
Агрозона
4 Минути

Минимум 1/2 до 1 дка площ е необходима, за да има рентабилност при производството на шафранов минзухар. При това значение има големината и качеството на луковиците. През първата година рентабилността е не повече от 50%, а в следващите години тя се увеличава. Важно е също какъв сорт луковици се ползват и какви грижи се полагат за тяхното отглеждане.

Saffron01
Разрешени за отглеждане в ЕС са 4 сорта шафранов минзухар. Един от тях и най-разпространен у нас е “Япония”.

В момента най-разпространен е сортът наричан условно „Япония“, който се внася от Холандия и е един от четирите, разрешени за индустриално отглеждане в ЕС. Всъщност луковиците се внасят от Иран, след което в Холандия се окачествяват, преминават период на карантина преди да бъдат дистрибутирани към производителите. Това разказа за „Агрозона“ Хасан Тахиров, председател на Българска национална асоциация на производителите на шафран и биологични продукти от него.

На пазара за луковици шафранов минзухар се появиха много фалшиви търговци, предупреди Хасан Тахиров. Хората мислят, че колкото по-големи са луковиците, толкова по-добър добив ще имат, но не е така, според експерта. За да има добра рентабилност, необходимо е луковиците да бъдат биологични и да са на 3 годишна възраст.

Площите засети с шафранов минзухар в страната са хиляди. Най-големият производител и член на асоциацията е засял 80 дка в Кърджали и Силистра. В Плевенския регион, Русе и Дулово също има членове на асоциацията със значителни площи.

Saffron05
Отглеждането на шафранов минзухар е трудоемка работа

В момента членове на асоциацията преговарят с големи търговски вериги в страната за продажба на шафранов минзухар като подправка. „Това ще стане тази или следващата година.“, съобщи Хасан Тахиров и допълни, че има интерес към производство на шафранова ракия. По думите му в миналото подправката е била толкова скъпа, че е станала повод за едномесечна война между Швейцария и Германия. Шафранът се използва в медицината, кулинарията и за натурален оцветител. Като подправка това е най-скъпата подправка в света, а изцяло ръчният труд, който се изисква в отглеждането и добива на шафрановия минзухар, допълнително повишава цената на подправката. Шафранът има горчиво сладък вкус и мирис на сено и мед.

шафран
Шафранът спасява зрението от дегенерация

Пътят за отглеждането на шафран в България е проправен, каза Хасан Тахиров и допълни, че е време да има развитие на научно ниво. Ето защо от асоциацията търсят партньорството на акад. Атанас Атанасов от „Агробиоинститут“, както и на учени от Института по почвознание „Н. Пушкаров“ и Агенцията по семеизпитване и контрол.

Инвестициите в производството и преработката на шафран са големи, но Програма за развитие на селски райони дава възможност за подпомагане. Такива са подмерките: 4. 1 ”Инвестиции в земеделски стопанства”; 4.1.2 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от ТПП за развитието на малки стопанства; 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ и 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски производители“.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА