Отпада и подпомагането по интервенцията за пасторализъм над определена надморска височина
Пашуването в националните паркове ще бъде ораничено от началото на 2025-та година. Животновъдите вече няма да имат възможност да изкарват животните на паша в националните паркове над определена надморска височина. Това поясниха от страна на Министерство на околната среда и водите в отговор на запитване от наша страна.
Най-общо, причините за това ограничение е издаденото Становище по екологична оценка № 5-4/2023 г. на министъра на околната среда и водите.
Становище по екологична оценка
Според заключенията в представените от МЗХ в хода на процедурата по екологична оценка доклади, прилагането на интервенцията „Пасторализъм“ в границите на националните паркове оказва значителни отрицателни въздействия върху природните местообитания и биологичното разнообразие като цяло. Най-общо заключенията са, че големият брой животни води до преизпасване, ерозия, утъпкване, рудерализация, еутрофикация на езера и замърсяване на естествени водоизточници. В тази връзка, с цитираното становище по ЕО са въведени условия и мерки, изискващи редуциране на натоварването и натиска върху високопланинските екосистеми.
Съгласно Становище по ЕО са поставени следните условия:
- Подпомагането по интервенция II.А.7 – Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм) за НП „Централен Балкан“, НП „Рила“, НП „Пирин“ да се осъществи само в първата половина на периода за финансиране (2023 – 2025 г.).Подпомагането по интервенцията в посочения период постепенно отпадне от всички територии над 1500 м. н.в. в НП „Централен Балкан“, всички територии над 1800 м. н. в. в НП „Рила“, НП „Пирин“.
- Подпомагането по интервенция II.А.7 – Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм) да не се прилага на територия над 1800 м. н.в. в ПП „Рилски Манастир“, ПП „Витоша“ и ПП „Беласица“, както и в територии над 1800 м. н.в. в защитени зони от мрежата „Натура 2000“.
Министерството на земеделието и храните е задължено да изпълнява условията от Становището по ЕО, съответно за 2025 година трябва да прекрати подпомагането по интервенцията за всички територии над определените надморски височини в границите на посочените по-горе защитени територии и зони.
До края на тази година стопаните могат да извеждат животните на паша, независимо от надморската височина. Те обаче трябва да се съобразят с утвърдените годишни планове за паша. Тези планове определят максималния брой на животните, които могат да пашуват въпру определена площ.
Боят на животните, пашуващи в националните паркове, се увеличава от 7 855 през 2006 г. до 48 299 през 2023 г.. Това представлява ръст от над шест пъти. Най-големият процент на увеличение се наблюдава при едрия рогат добитък, поясняват от МОСВ. Това е и една от причините да се наложи оганичаване на пашуването в националните паркове.