От 2016 г. площите с лозя в ЕС може да се увеличават с 1% годишно

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

От 1-ви януари 2016 г. държавите в ЕС могат да увеличават площите си с лозя с до 1% годишно, според новите правила, публикувани от Европейската комисия след одобрение от Европейския парламент и държавите-членки, съобщава Европейската комисия. Досега размерът на лозовите масиви в ЕС беше замразен, а с новите правила лозя могат да се садят само на мястото на изкоренени стари, като това право може да се продава.

Разрешенията ще се разпределят между кандидатите за засаждане на нови лозя по осем критерия посочени в регламента и няма да могат да се прехвърлят или да се продават. Неизползвани сега права за засаждане обаче ще могат да се трансформират в разрешения от догодина. Сегашните им собственици могат да ги продадат до края на тази година.

По думите на еврокомисаря по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоугън новата система дава гъвкавост на европейския сектор винопроизводство така, че той да се разраства все повече в бъдеще. В същото време държавите-членки имат редица застраховки в случаи, когато са застрашени от социални рискове и неблагоприятни климатични условия в някои региони, каза още той.

Доклад на Европейската комисия показва, че през миналата година износът на вино от ЕС за държави извън ЕС и членки на Европейската асоциация за свободна търговия се е увеличил. Въпреки подобреният търговски баланс, делът на ЕС в световната търговия с вина намалява, се казва още в доклада.  В същото време прогнозите са за увеличение на потреблението в идните 10 години, като най-силен растеж се очаква в Китай и в САЩ.

Традиционни винарски региони в Испания, Франция и Италия отдавна са изправени пред конкуренция от страни като Австралия, Нова Зеландия, Аржентина и САЩ, но строгите правила на Европейския съюз ограничаваха обема на производството. Новият режим има за цел да запази конкурентоспособността на европейските вина, като същевременно предотврати свръхпроизводство и отговори на увеличаващото се международно търсене. Според критиците на това решение може да доведе до поевтиняване на виното.

Ето какво гласят новите правила за разрешаване на засаждане на нови лозови насаждения.

Изследване на Европейската комисия за конкурентоспособността на европейските вина (на английски език)

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА