Орехови листа и лавандула не могат да опазят питите

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

През юни пчелите използват пашата от ливадите и плевелната растителност, а в по-високите райони – акацията. Пчелните семейства се изнасят до пашата, ако пчелинът е далеч от нея. Започва и масово отглеждане на майки (от самосмяна, предизвикато роево състояние, изкуствено отглеждане) главно за създаване на новите семейства и запасните майки, а ако няма повече и за подмяна на негодните.

Полагат се специални грижи за опазване на семействата от изпадане в роево състояние. Медът се центрофугира, като част от него се оставя за активното развитие на семейството за следващата паша (слънчогледова или високопланинска). Търтеевите далаци се изрязват системно и се стопяват, поставят се пити за изграждане както в гнездото, така и през магазините. Новообразуваните семейства и запасните майки се подпомагат с пило и мед, за да се засилят и използват по-добре следващите паши.

Всички неизползвани резервни пити се поставят за запазване от молци в семействата. Още през този месец се подбират пити с мед и прашец за зазимяване на запасните майки и новосъздадените семейства. Ако останат непоставени в семействата пити, те трябва периодично да се опушват със сяра в помещение или в добре подредени магазини и корпуси, като се спазват всички противопожарни изисквания и изискванията за безопасност на опушващия. При наличие на хладно помещение, в което температурата през горещите дни не надвишава 10 градуса, питите може да се запазват и без третирания – при тази температура молецът не може да се развива. Поставянето на орехови листа, лавандулови растения или цвят не могат да опазят питите(ако по тях има яйца, ларвите се излюпват и развиват), а само пропъждат пеперудите да не снасят нови яйца. При всеки преглед се следи за заболявания по пилото.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА