Оранжериите за салати понасят най-зле поскъпването на природния газ

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

С настъпването на зимата европейските оранжерийни производители все по-често си задават въпроса струва ли си да се засажда маруля, подправки и лук през зимата. Високите цени на газа и тока може да принудят някои производители на зеленчуци на закрито да пропуснат студения сезон, съобщава freshplaza.com.

Рене Симонс оглавява Zaltbommel в Холандия и споделя, че при тях енергийната криза се отразява още през октомври на работата им. Марулята е надеждата на оранжерията, защото не отнема много време, за да расте. Въпреки това, и този зеленчук може да загуби рентабилност поради високите разходи. „Не е като оранжерийни зеленчуци като домати. Те растат през цялата година и могат да разпределят разходите за отопление за по-дълъг период от време “, каза Рене Симонс.

Рик Декад, оперативни директор на REO Veiling в Белгия, говори за “ефекта на доминото”: „Когато зимата е много студена и тъмна, марулята расте сравнително бавно. След това има малка разлика във времето между засаждането в края на януари или малко по-късно през февруари. Поради това в началото на април може да има свръхпредлагане на продукти на пазара на оранжерийни плодове и зеленчуци. Но това ще се случи, ако много производители изоставят обичайния си график за засаждане на зеленчуци и горски плодове.

Оранжериите в Северна и Западна Европа се страхуват от конкуренцията на производителите в Италия и Испания.

„Доставките от Южна Европа също оказват значително влияние върху пазара. Да кажем, че в Италия има много продукти, а излишъкът може да се продаде в Германия. Това може да повлияе на цените и да навреди на нашите производители“, казва Бени Куйперс, ръководител на отдела за листни култури и полски зеленчуци в Белорта в Белгия.

Предимството на италианските производители е отглеждането на маруля в неотопляеми оранжерии, по-специално в околностите на Неапол. Но увеличението на доставките ще се случи само в един случай – ако стопаните не бъдат разочаровани от времето. Съвсем наскоро селскостопанският сектор в Сицилия беше засегнат от мощен циклон.

Според европейски производители развитието на ситуацията ще зависи и от продължителността на договорите за доставка на газ. Преразглеждането на енергийните тарифи заплашва проблеми преди всичко за производителите на зеленчуци, използващи хидропоника.

За хидропонните оранжерии е по-трудно да спрат производството. Това се дължи на факта, че инвестиционните разходи при такава технология за производство на зеленчуци са много по-високи.

„Някои от хидропонните оранжерии вече имат когенерационни агрегати. Така те генерират енергия за осветление. И ако не, производителите ще правят всякакви корекции в графиците си за осветление. Това се прави, за да се намалят разходите “, казва Рик Декат.

За кооперациите е трудно да поддържат доставките си на същото ниво. Напоследък площите на марулята в оранжерии не се увеличават. Сега, когато цените на енергията се повишиха рязко, има опасения, че някои от тях могат да бъдат загубени. Само производители, които са сключили дългосрочни договори за доставка на продукти, имат добри шансове да увеличат печалбите през новия сезон.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА