Колко вода обичат да пият подправките

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Можете да ги гледате и в градината, и в сандъче

Ако осте сред любителите на домашната кухня, вероятно вече имате засадени различни подправки в двора или пък в сандъче на терасата, за да имате под ръка винаги пресни ароматни треви. Но знаете ли как да поливате различните растения, за да могат те да се развиват качествено и да ви осигуряват редовно полезни и благоуханни клонки и листа? Ако сте още начинаещ в отглеждането на подправки, ето няколко съвета от нас.

 

Магданозът се полива веднъж седмично

Ако магданозът вече е поникнал от семената, които сте засели, заемете се с редовните грижи. Листният магданоз не се прорежда. За разлика от него кореновидният трябва да проредите около месец след поникването. Оставете растенията на разстояние 8-10 см едно от друго.

Почиствайте посева от плевели и поливайте през 7-8 дни. Когато листната розетка стане готова за беритба, отрязвайте листата внимателно – 2 см над вегетационния връх, но след като се вдигне росата. След всяко подрязване подхранвайте с амониева селитра –8-10 г/кв.м. Добри резултати дава и шербетуването. След това веднага поливайте, за да проникне добре торът до кореновата система. При добри грижи магданоз ще берете през 20-25 дни.

копър, отглеждане, Agrozona.bg

Копърът може да се дъждува

Копърът може да се отглежда и навън, и под покрив в сандъче. От избрания способ на отглеждане и фаза на растението зависят особеностите на напояването. Навън копърът се сее със семена. Почвата предварително се овлажнява, тъй като културата има нужда от достатъчно влага. На този стадий не е нужно поливане изобщо. Появят ли се първите поници, трябва да поливате постоянно. Периодичността на поливане зависи от състоянието на почвата – тя трябва да е винаги леко влажна.

Препоръчва се копърът да пие вода веднъж на 5-7 дни. В горещините поливайте 2-3 пъти на седмица, а опръскване трябва да правите всеки ден. Ако дните са засушливи, поливайте и два пъти на ден. Можете да дъждувате или пък да използвате капково напояване.

 

Босилекът винаги е жаден

Правилното поливане е от особена важност за босилека. Корените на растението се разпростират на голяма повърхност, разклоняват се и се вкореняват дълбоко в почвата. Затова напояването трябва да е редовно, но умерено – подправката не може да получава влага от дълбоките слоеве почва, нуждае се от голямо количество кислород и разрохкване на земята в сандъчето или в лехата. Честотата на поливане зависи от това дали отглеждате босилека вътре или навън. Тъй като той е много влаголюбив, трябва да го поливате всеки ден, ако е в сандъче, а в горещините – сутрин и вечер. Навън осигурявайте вода минимум веднъж на ден, сутрин. Почвата винаги трябва да е леко влажна.

Девесилът е в златната среда

Девесилът също може да се гледа и навън, и вътре. Не е претенциозен, не изисква особена агротехника, рядко боледува и се поврежда от вредители. Преди посева, семената се накисват във вода, където се добавя и малко стимулатор на растежа и калиев перманганат за обеззаразяване на семената. Желателно е почвата в лехата да е лека, хранителна. Мястото трябва да е слънчево. Девесилът расте прекрасно и на сянка, но ароматът му не е така силен.

За да расте добре, повърхността на почвата трябва периодично да се разрохква. Поливането трябва да е редовно, в зависимост от климата. Прекомерно овлажнената почва обаче може да стане причина за развитие на кореново гниене, което да доведе до гибел на храста. При липса на влага обаче листата стават дребни, твърди. На едно място девесилът може да расте до десетилетие.

 

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА