Последните данни на Mинистерството на земеделието и храните сочат, че земеделските земи в страната са около 36 млн. дка, като от тях се обработват приблизително 33 млн. дка. Останалите около 3 млн. дка ниви са пустеещи и често местните власти не могат да открият собствениците им.
Мащабно проучване на Евростат от миналата година отчете, че от 2003 г. насам в България е регистрирано най-голямото увеличение на обработваемата земя от всички държави – членки на ЕС – 24.7%. Средната площ на едно стопанство обаче у нас е 9.8 ха при над 14 ха средно за ЕС, показват още данните.
В своя разработка в. Капитал отбелязва, че макар никога да не е правено мащабно изследване колко земи се обработват неправомерно, през годините прогнозите са били за между 15 и 25% от всички ниви в страната. Ревизиите на държавния поземлен фонд също са показвали, че в неотдадени под аренда или наем парцели са се “настанили” фирми, а през годините е имало и инциденти покрай спорове за земи. Така се е стигнало и до последните промени в законодателството, които предвиждат служебно разпределение на т.нар. бели петна (запустели ниви) измежду земеделците, работещи в конкретното землище, като се въведе и изискването те да плащат рента за тях в общината.
Припомняме, че собствениците на земеделски земи, които нямат сключени договори за аренда, трябва да подадат до 31 юли заявление дали искат да ги обработват. В противен случай необработваните терени ще се разпределят служебно на големите арендатори в землищата. Те пък трябва да внасят към сметка в общината дължимите суми, които собственикът може да потърси в тригодишен срок. Регламентът идва от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.