Общините ще инвестират 97 млн. лв. в изграждане на компостиращи инсталации

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Около 97 млн. лв. ще бъдат инвестирани от общините в изграждането на компостиращи инсталации за преработка на зелени и хранителни отпадъци. Това е първата схема, с която тръгва новата оперативна програма “Околна среда” (ОПОС) 2014-2020 г., съобщи екоминистърът Ивелина Василева цитирана от “Mediapool”.

През настоящия програмен период Европейската комисия не дава пари за изграждане на нови депа, а за намаляване на отпадъците. Това става чрез изграждане на компостиращи и сепариращи инсталации. Произведеният от тях продукт пък ще се използва за торене в селското стопанство, рекултивация на нарушени терени и мини, поддържане на зелените системи.

Целта е  България да намали депонираните биоразградими отпадъци с 35% до 2020 г., посочи Василева. За 2013 г. страната ни е генерирала 3.135 милиона тона битови отпадъци, от които около 1 млн. тона са биоразградими.

България е поела ангажимент до края на 2016 г. да затвори всичките стари 107 сметища, които не отговарят на европейските изисквания. До момента са затворени 35, а до края на годината ще бъдат закрити още 41, съобщи още министър Василева. Неотдавна страната ни беше осъдена от Европейския съд заради неизпълнение на този ангажимент, който трябваше да е факт през юли 2009 г. Проблем остават 35 сметища, които се намират в шест региона, където има съпротива на местното население заради определените площадки.

Срокът за подаване на проектните предложения от общините е 1 август 2016 г. След това в 3-месечен срок управляващият орган на ОПОС трябва да обяви печелившите. Поставени са тавани за финансиране на един проект, като той зависи от капацитета на съоръжението. Ако инсталацията ще преработва от 10 хил. до 20 хил. т, допустимата помощ е до 7.4 млн. лв., от 6 хил. до 10 хил. т – до 5.4 млн. лв., от 4 хил. до 6 хил. тона – до 3.9 млн. лв. и от 2 хил. до 4 хил. тона – 3.4 млн. лв.

Подборът на проектите ще става на конкурентен принцип, посочи министър Василева.

Едно от условията, което ще се съблюдава, е дали общините имат компостираща инсталация, както и дали са член на регионална система за депониране на отпадъците. Ще се гледа още и дали имат одобрена регионална програма за намаляване на отпадъците до 2020 г., каза Василева.

Освен изграждането на компостиращата инсталация, ще се финансира още и довеждащата инфраструктура, както и купуване на съоръжения за разделяне на отпадъците.

Първата информационна среща по схемата ще бъде на 20 август заедно с Националното сдружение на общините и 28-те областни информационни центъра.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА