Обменяме опит с Норвегия за устойчиво управление на горските ресурси

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Представители на Изпълнителна агенция по горите бяха на посещение в Норвегия с цел да обменят опит в областта на устойчивото използване на горските ресурси.

Във визитата са участвали членове от екипа за управление и изпълнение на проект „Гори и гористи местности – картиране и оценка на екосистемните услуги извън Натура 2000” – FOR OUR FUTUTRE”. Иницативата е финансирана от  Фонда за двустранни отношения Норвегия – България. Посещението бе организирано и осъществено с помощта на Норвежка Горска Група, партньор по проекта, съобщават от пресцентъра на Изпълнителна агенция по горите.

Българската делегация се е срещнала с представители на норвежки държавни институции и институти, като Агенцията по земеделие- департамента отговарящ за горите в Норвегия, норвежкия институт за биоикономически изследвания – NIBIO, национални институции отговорни  за схемите за подпомагане на горския сектор, собственици на общински гори, норвежки институт за консултации и подобряване на квалификацията в областта на горите и др.

На българската делегация е представено производство на енергия от биомаса, реализирано е посещение на инсталация за производство на енергия.  Освен това, на терен, в конкретна пробна площ е представен начина на извършване на Националната горска инвентаризация в Норвегия. Посетен е един от най-големите горски разсадници за производство на фиданки за залесяване в горски територии и др. Във визита, която се осъществява със средства от  Фонда за двустранни отношения, Норвегия-България от българска страна участие са взели инж. Красимир Каменов, заместник изпълнителен директор на ИАГ и ръководител на проект FOR OUR FUTURE, д-р инж. Любчо Тричков, координатор на проекта, д-р инж. Ценко Ценов, експерт „Разработване на система за оценка на материалните и регулиращи ЕСУ на база методиката на МОСВ”, Васко Райчинов – координатор на проекта от страна на РДГ Кърджали, инж. Георги Гогушев, експерт „Теренни проучвания за осигуряване на данни за индикатори за състоянието на екосистемите”, инж. Юсеин Ефендиев – директор на РДГ Кърджали и Петя Славчевска – технически сътрудник на проекта.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама