Обединяването на фермерите е отговор на стари и нови предизвикателства

Кирил Александров
Кирил Александров
10 Минути

Визитка:

De Becker_Groep BoerenbondLVOСоня Де Бекер е президент на Фламандския фермерски съюз и от 2015 г. е председател на Фламандското движение за развитие на селските райони. Израснала е във ферма в малко градче близо до Брюксел. След като завършва магистърската си степен по право от Университета в Льовен започва работа в правния отдел на Фламандския фермерски съюз. През 2001 г. тя получава покана да поеме поста генерален секретар, а през 2013 г. става вице-президент на съюза.

Г-жо Де Бекер, моля разкажете повече за Белгийския фермерски съюз. Кога е основан и какви различни дейности и организации обединява?

Белгийският фермерски съюз е организация със стара история. Основан е през 1890 г. в отговор на тежката бедност в селските райони на Белгия. Периодът е бил наистина един от най-трудните през 19 век заради вноса на евтини зърнени култури от САЩ. В отговор на кризата фермерският съюз обединява фермерите и организира по-добре работата им. Това е първата и най-важна стъпка в началото, а и днес, според мен, е най-важното нещо за фермерския съюз. Предизвикателствата сега са различни от тези, с които хората е трябвало да се справят през 1890 г., но целта остава една и съща: „Да подобрим позицията на фермерите, като защитаваме техния интерес по най-добрия възможен начин.“ Все още правим това въвФламандския фермерски съюз.

От създаването на съюза досега е направено много. Създадени са кооперативна банка по модела на Raifeissen, както и застрахователна компания и кооператив, през който фермерите продават продукцията си. Чрез кооперативната банка земеделските стопани си набавят финансовите средства, необходими да се направят малки инвестиции. Застрахователната компания служи като защита в случаи, когато нещата се объркат за стопаните. Кооперативът е основан с цел да се засили позицията на фермера във веригата на производство и търговия на храни, както и да го защити срещу злоупотреби с власт от страна на купувачите и доставчиците.

Всички тези компании днес са наистина важни играчи в Белгия и дори на европейско ниво. KBCBanking&Insurance стана една от най-големите финансови групи в нашата страна, а AVEVE, през която се осъществяват търговските операции, се превърна в организация, под чиято шапка действат около 60 търговски компании в различни области, от доставки на фуражи, продукти за растителна защита, градински центрове, до производството на тестени продукти за пекарни.

eu
Всички големи европейски фермерски организации имат представителство в Брюксел

Наскоро дейностите на Boerenbondgroup бяха разширени в две компании – AcertaиSBB. Acertaе доставчик на услуги за работниците, например трудово възнаграждение, социално осигуряване, човешки ресурси и др., а SBB е компания, предлагаща изключително качествени услуги свързани със счетоводство, данъчно облагане и законодателство в областта на околната среда.

Паралелно с фермерската лобистка организация и търговските клонове на BoerenbondGroup ние сме също и движение за развитие на селските райони. Това означава, че защитаваме интересите на селските райони и хората, които живеят там. Цялата тази работа, която се върши за около 200 000 членове, се осъществява от доброволци и е подкрепена от професионални екипи.

Как GroepBoerenbond допринесе през годините за развитието на земеделието във Вашата страна?

Ние допринасяме по няколко начина за развитието на земеделието в нашата страна. На първо място винаги защитаваме позициите на фермера чрез лобиране по правни въпроси. Освен това играем важна роля в образованието не само на фермерите, а и на цялото население в селските райони. Резултатът от това образование се вижда не само при отглеждането на различни култури, а се отразява в по-висок стандарт на живот на хората във Фландрия.

Кои са основните предизвикателства пред белгийските фермери на местна почва?

Белгийските фермери оперират в благоустроени райони. Това означава, че трябва да сме наясно с ограниченията, свързани с пространственото планиране и околната среда. Търсенето на земеделска земя също е много голямо. Натискът от индустрията, строителството на домове и природните особености обуславят високите цени на земята. Това е едно от най-големите предизвикателства, с които трябва да се справяме в момента. Друго предизвикателство е натискът върху цените на земеделската продукция. Заради конкуренцията на международната сцена е все по-трудно да се поддържат добри цени на земеделските стоки. Следващо предизвикателство за нас е конкурентоспособността на нашите фермери в международна перспектива. Например ние като белгийски фермери се налага да се справяме с високите цени на работната ръка в сравнение с други европейски държави и това ни прави по-малко конкурентоспособни.

Какви са ефектите от руското ембарго върху земеделието в Белгия?

russia
Белгийските фермери губят от руското ембарго

Белгийските свиневъди и производители на плодове силно участваха в търговията с Русия преди ембаргото. 37% от белгийските круши се изнасяха за Русия през 2013 г. Забраната за внос на продукти на руския пазар имаше огромно влияние върху ценовите нива на тези продукти. Но не само тези продукти загубиха пазар в следствие на тази забрана за внос. Други сектори също пострадаха значително по индиректен начин. Заради загубата на този пазар продукцията остава на европейския пазар, което засилва конкуренцията между различни европейски държави, които могат да предложат по-ниски цени, и в резултат се получава натиск върху доходите на фермерите.

Какви други предизвикателства, произтичащи от международната сцена, има пред фермерите в Белгия?

В момента има разгорещен дебат за международните търговски споразумения. За нас като държава ориентирана към износ тези търговски споразумения са наистина много важни. За съжаление ние виждаме, че подкрепата за тях е ниска в нашето общество. Хората наистина се страхуват от занижаване на стандартите за производство на храни, а част от фермерската общественост се притеснява от международната конкуренция. Въпреки, че сме наясно с тези предизвикателства, ние подкрепяме участието на страната ни в подобни споразумения, защото те създават максимална гаранция за справедлива и прозрачна търговия на международната сцена.

Как Group Boerenbond си сътрудничи с други фермерски съюзи в ЕС? Кои са темите от общ интерес?

Boerenbondе една от организациите основателки на Копа Коджека, фермерският съюз на ЕС. Ние сме активен член на Копа и сме много доволни от това сътрудничество, защото ни дава не само необходимата информация на европейско и международно ниво, а и получаваме възможност да участваме в международния дебат заедно с подобни на нас заинтересовани страни на най-високо ниво. Копа също така е перфектната платформа за срещи и обмен на идеи с други земеделски организации.

През ноември 2016 г. се срещнахте с Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България, и Ивайло Тодоров, член на УС на Асоциацията на земеделските производители в България. По какъв начин бе полезна тази среща за Вас?

azpb
Г-жа Де Бекер с Венцислав Върбанов (вляво) и Ивайло Тодоров (вдясно)

За мен тази среща бе полезна, защото ми даде информация за състоянието на земеделието в България. Страната ви се развива много бързо и предизвикателствата са огромни. Ето защо аз съм убедена, че международните практики в обмяната на стоки, опит и знания не само е подходящо, а изключително необходимо.

Що се отнася до мен, това няма да бъде последната ни среща. От наша страна ние сме готови да споделяме с АЗПБ своя опит, натрупан през 126 години история, и вероятно бихме могли да научим нещо от опита на българските фермери.

В момента има дискусия за това, че директните плащания в Общата селскостопанска политика след 2020 г. може да изглеждат по различен начин, дори да отпаднат. Смятате ли, че това е правилната посока за белгийските фермери и за колегите им в ЕС като цяло?GroepBoerenbondима ли предложения в тази област?

Прекалено рано е да се говори за отпадане на директните плащания. Трябва да бъдем внимателни, когато говорим за това, защото рискуваме да го превърнем в пророчество. Ние в Boerenbond обсъждаме бъдещето на Общата селскостопанска политика след 2020 г. в три насоки.Първата е подобряването на доходите на фермерите и това е свързано с директните плащания. Втората насока е укрепването позицията на фермера, което включва управлението на риска, организациите на производители, справедливите отношения в търговската верига. Накрая е проблемът с устойчивостта, който има основна роля при справянето с последиците от климатичните промени. Тук справедливото възнаграждение за фермерите е важен въпрос.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА